لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

جیل بایدن: جهان شعار «زن، ‌زندگی، ‌آزادی» زنان شجاع ایران را می‌شنود


جیل بایدن، ‌بانوی اول آمریکا
جیل بایدن، ‌بانوی اول آمریکا

بانوی اول ایالات متحده روز سه‌شنبه با انتشار توییتی به مناسبت روز دختر از «شجاعت» زنان و دختران ایرانی در اعتراضات جاری ایران تقدیر کرد.

جیل بایدن، ‌همسر رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۹ مهر، نوشت: «زنان و دختران دلاور ایرانی با اقدامات شجاعانه و شعارهای زن، زندگی، آزادی صدای‌شان را به گوش همه می‌رسانند.»

در ادامه این توییت که با هشتگ «روز دختر» همراه شده، آمده است: «بدانید که جهان می‌بیند و ما می‌شنویم.»

به موازات گسترش تظاهرات ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، دولت‌های غربی از جمله آمریکا، کانادا، بریتانیا، و همچنین اتحادیه اروپا اقدام به وضع تحریم‌هایی علیه نهادها و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی کرده‌اند.

دولت بایدن همچنین وعده داده است که در تلاش برای مقابله با قطع گردش آزاد اطلاعات توسط جمهوری اسلامی، دسترسی شهروندان ایرانی به اینترنت و رسانه‌های اجتماعی را تسهیل کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز روز دوشنبه ۱۸ مهر با انتشار دو توییت بار دیگر از اعتراضات مردمی علیه جمهوری اسلامی حمایت کرد.

به گفته سالیوان، «جهان نظاره‌گر رویدادهای ایران است.»

او با اشاره با تظاهرات روزهای شنبه و یکشنبه و کشته‌شدن برخی از معترضان «از جمله یک دختر جوان بر اثر تیراندازی» و نیز «مگس» خواندن معترضان از سوی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، گفته است: «این معترضان شهروندان ایرانی هستند که تحت رهبری زنان و دختران، خواستار کرامت و حقوق اساسی خود هستند.»

جیک سالیوان در ادامه افزود: «ما در کنار آنها [معترضان] می‌ایستیم و آنهایی را که در تلاشی بیهوده برای ساکت کردن صدایشان از خشونت استفاده می‌کنند، پاسخگو خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG