لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۴:۲۲

سالی که گذشت، سال قدردانی از موسیقی جاز آمریکا بود، سالی که بانوی اول میشل اوباما برای نخستین بار کارگاه موسیقی جاز کاخ سفید را پایه گذاری کرد


یکی از بیاد ماندنی ترین روزهای سال گذشته، روزی درماه ژوئن بود. روزی که بیش از ١۵٠ شاگرد دبیرستانی که در رشته های مختلف موسیقی «جاز» آمریکایی به تحصیل اشتغال دارند برای شرکت در یک برنامه مخصوص آموزشی، برنامه ای به نام «استودیوی جاز»، به دعوت بانوی اول آمریکا، میشل اوباما به کاخ سفید آمدند.

این دانش آموزان توانستند از گروهی از برجسته ترین موسیقی دانان، نوازندگان و آهنگسازان موسیقی جاز آمریکا که در صدر آن ها پنج عضو خانواده «مارسالیز» و نوازنده برجسته ساکسفون، «پاکیتو ریورا» قرار داشتند در یک کارگاه آموزشی موسیقی که در کاخ سفید بر پا شده بود به صورت فشرده آموزش ببینند. آن ها توانستند در این دوران کوتاه آموزشی ضمن یادگیری از این هنرمندان برجسته صحنه موسیقی جاز آمریکا با آنان همنوازی کنند و در پایان این جلسات با همکاری آنان کنسرتی هم برای حاضران درکاخ سفید از جمله خانم اوباما اجرا کنند.

میشل اوباما، بانوی اول آمریکا، در سخنرانی که در این جلسه به همین مناسبت و پیش از اجرای کنسرت ایراد کرد گفت: «هیچ نمونه ای نمی تواند به خوبی ارکستری که موسیقی جاز می نوازد معنی و مفهوم دمکراسی را نشان دهد.»

در این مراسم، ١٠ گروه موسیقی جاز مختلف از میان شاگردان دبیرستانی شرکت کننده از طرف وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا انتخاب شدند تا کنسرت هایی در یک تور جهانی اجرا کنند. این طرح بخشی از برنامه های اجرای موسیقی آمریکایی در خارج از کشوراست که ضمن آن این گروه ها و نوازندگان آن ها فرصتی می یابند تا به کشورهایی سفر کنند که در آن جا کم تر موسیقی جاز آمریکایی شنیده می شود. کشورهایی درمناطقی چون آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه. علاوه بر اجرای کنسرت های عمومی در این مناطق، این نوازندگان جوان موسیقی جاز آمریکا، کارگاه های آموزشی هم بوجود می آورند و جلسات سخنرانی تشکیل می دهند و به همنوازی با موسیقیدانان محلی می پردازند.

درحالی که موسیقی جاز آمریکایی هر روز بیشتر در کشورهای مختلف جهان مورد توجه قرارمی گیرد، رادیوهای ماهواره ای ایالات متحده آمریکا نیز بیش ازپیش به پخش و اشاعه این موسیقی پرداخته اند. برای نخستین بار در تاریخ این نوع رادیوها، Sirius/XM یکی از کانال های خود را برای مدت پنج شبانه روز، منحصرا به پخش موسیقی ترومپت نواز نابغه آمریکایی، مایلز دیویس اختصاص داد. در این مدت کوتاه مردم آمریکا در سراسر کشور توانستند این موسیقی ارزشمند را بدون پخش آگهی و به صورت لاینقطع بشنوند.

درسالی که گذشت، موسیقی جاز و راک اندرول یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین حامیان خود را ازدست داد. بعضی ها معتقدند که «بدون لز پال، گیتاریست و مخترع گیتار الکترونیکی مدرن، موسیقی راک اندرول به صورتی که ما امروز شاهد آن هستیم هرگز بوجود نمی آمد.» این کلمات در ماه اوت گذشته هنگامی که این نوازنده برجسته در سن٩۴ سالگی درگذشت جان تازه ای گرفت. لز پال نه تنها به خاطراختراع گیتارهایی که امروزه توسط کمپانی «گیبسون» ساخته می شود بلکه برای تحولات تازه ای که در زمینه صدابرداری های چند لایه ای در استودیوهای ضبط موسیقی بوجود آورده شناخته شده است. او در طول دوران زندگی حرف ای خود هم چنین به همراه همسر موسیقی دان خود، مری فورد، آهنگ ها و ترانه های معروفی را به گنجینه پربارموسیقی آمریکا اضافه کرد.

در سال ٢٠٠٩ جمعی دیگر از بزرگان موسیقی جاز دارفانی را وداع گفتند از جمله «لارنس لوسی» گیتاریست ١٠١ ساله جاز که در طول دوران زندگی حرفه ای توانسته بود با شخصیت های برجسته و سرشناس این موسیقی از«کلمن هاوکینز» گرفته تا «بیلی هالیدی» و «لوئی آرمسترانگ» برنامه اجرا کند.

پس از تقریبا ۴٠ سال که از مرگ «لوئی آرمسترانگ» این نوازنده نابغه ترومپت می گذرد، در سالی که گذشت بیش از ۶٠ آهنگ و ترانه از آثار این هنرمند درگذشته قدیمی موسیقی جاز به تازگی منتشر شده است. اغلب این ترانه ها و آهنگ ها نیز در خارج از آمریکا منتشر شده اند. محبوبیت موسیقی جاز تا حدی بوده است که در سال گذشته آلبومی از«جان کالترین» تبدیل به یکی از پرفروش ترین آلبوم های سال شد. هم چنین هنرمندان دیگری چون «کریس بوتی»، «دایانا کرال» و «هری کونیک جونیور» از محبوبیت های تازه ای درمیان طرفداران موسیقی جاز آمریکایی برخوردار شدند.

XS
SM
MD
LG