لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۱

روزنامه‌نگار ژاپنی پس از سه سال اسارت در سوریه آزاد شد


روزنامه‌نگار ژاپنی بعد از آزادی از اسارت در سوریه گفت که پس از زندگی در «جهنم» به خانه باز می گردد.
روزنامه‌نگار ژاپنی بعد از آزادی از اسارت در سوریه گفت که پس از زندگی در «جهنم» به خانه باز می گردد.

یک خبرنگار ژاپنی پس از سه سال اسارت در سوریه روز پنجشنبه به توکیو بازگشت.

«جومپی یاسودا»‌ خبرنگار ۴۴ ساله ژاپنی که از سال ۲۰۱۵ در سوریه از سوی گروه «النصره» شاخه القاعده اسیر شده بود،‌ روز سه شنبه آزاد و به ترکیه منتقل شده بود.

این خبرنگار ژاپنی در فرودگاه توکیو مورد استقبال مقامات ژاپن قرار گرفت، اما با رسانه‌های حاضر در فرودگاه صحبتی نکرد.

یاسودا پیش از این در ترکیه در گفت‌وگو با تلویزیون NHK ژاپن گفته بود که پس از سه سال زندگی در «جهنم» حالا به خانه باز می گردد. او درباره جزییات اسارت خود گفت که در یک سلول کوچک نگهداری و شکنجه شده است، بارها در زمان اسارت به مناطق مختلف در سوریه منتقل شده اما آخرین بار در «ادلب» استان شمال غربی سوریه نگهداری شده است.

این خبرنگار تازه آزاد شده در مصاحبه ای دیگر با شبکه تی‌بی‌اس TBS ژاپن عنوان کرد: «من در طول اسارت با یک ترس بی پایان زندگی کردم، چون ممکن بود در هر لحظه کشته شوم.»

مقامات ژاپنی می گویند که قطر و ترکیه برای آزادی این روزنامه نگار نقش‌آفرینی کردند، هر چندجزییات بیشتری از اقدامات این دوکشور اعلام نشده است.

یاسودا از سال ۲۰۰۰ به عنوان خبرنگار خاورمیانه کارش را آغاز کرد و سفرهایی را به افغانستان و عراق نیز داشت. او در سال ۲۰۰۴ به همراه سه ژاپنی دیگر در عراق به گروگان گرفت شد و پس از آزادی مقالاتی را درباره اسارتش در عراق نوشت.

این خبرنگار آخرین بار در سال ۲۰۱۵ برای تهیه گزارشی درباره «کنجی گوتو» خبرنگار ژاپنی که توسط داعش به گروگان گرفته شده بود، به سوریه رفت.

سوریه از مارس ۲۰۱۱ همزمان با آغاز جنگ، یکی از خطرناک ترین مکان ها برای روزنامه‌نگاران محسوب می‌شود به طوری که تا کنون ده‌ها روزنامه‌نگار کشته و یا ربوده شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG