لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

فضانورد ژاپنی برای ادعای جعلی خود درباره قد بلند شدن در فضا عذرخواهی کرد


نوریشیگه کانای - ایستگاه فضایی قزاقستان روسیه، ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷
نوریشیگه کانای - ایستگاه فضایی قزاقستان روسیه، ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷

«نوریشیگه کانای»، فضانورد ژاپنی روز چهارشنبه در حالیکه در یکی از مأموریت هایش در ایستگاه فضایی بین المللی بسر می برد، از ادعای قبلی خود که در فضا ۹ سانتیمتر قد بلندتر شده، عذر خواهی کرد.

به گزارش رویترز، بیشتر فضانوردان در طول مأموریت فضایی طولانی مدت (دراز مدت) کمی قد می کشند که دلیل آن از هم فاصله گرفتن مهره های ستون فقرات در خلاء جاذبه زمین است، که معمولاً حدود دو - سه سانتیمتر بیشتر نیست و هنگام بازگشت به زمین به اندازه طبیعی بر می گردد.

«کانای» ۴۱ ساله که ماه گذشته به مدت شش ماه به یک مأموریت فضایی رفته است، روز دوشنبه در توئیتر نوشت که «خبر بزرگی» دارد. بعد هم او توئیت کرد: «قد من در فضا اندازه گرفته شده و یک جورهایی، یک جورهایی، ۹ سانتیمتر بلندتر شده ام! تنها در عرض سه هفته واقعاً قد کشیده ام. چیزی که از دبیرستان به این طرف ندیده بودم.»

فضانوردان نوریشیگه کانای از ژاپن و اسکات تینگل از آمریکا در ایستگاه فضایی قزاقستان روسیه
فضانوردان نوریشیگه کانای از ژاپن و اسکات تینگل از آمریکا در ایستگاه فضایی قزاقستان روسیه

«کانای» در توئتش ادامه داد: «این مسئله کمی باعث نگرانی ام شده است که ممکن است هنگام بازگشت به زمین در صندلی «سایوز» جا نشوم.»

این ادعا با واکنش هایی روبرو شد و حتی برخی به آن شک کردند. یک روز بعد، در اوج سر و صدای این خبر، «کانای» عذرخواهی کرد و نوشت که بعد از اینکه کاپیتان تیم نسبت به این موضوع مشکوک شد، او دوباره قدش را اندازه گرفت و متوجه شد که تنها دو سانتیمتر از قدش در زمین بلندتر شده است.

او بدون این که دلیل این اشتباه را توضیح بدهد، توئیت کرد: «این اندازه گیری اشتباه، ظاهراً مسئله بزرگی شده، به خاطر همین از این خبر جعلی معذرت می خواهم. به نظر می رسد که در سایوز جا خواهم شد، خیالم راحت شد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG