لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

انیماتور ژاپنی برنده جایزه اسکار با جایزه افتخاری ویژه در لس آنجلس مورد تقدیر قرار می‌گیرد


هایائو میازاکی، خالق برخی از مشهورترین انیمیشن های ژاپنی، جایزه موسوم به «بینش خلاقه اسکلار» را که امسال برای دومین بار اعطا می شود، دریافت می‌کند.

به نوشته نشریه ورایتی، آقای میازاکی متولد توکیو است و آثار محبوب و تحسین شده زیادی از جمله «شهر اشباح»، «قصر متحرک هاول»، «پونیو»، و «نائوشکا از دره باد» را در کارنامه حرفه ای خود دارد.

او سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین انیمیشن بلند شده است و در سال ۲۰۰۳ این جایزه را برای «شهر اشباح» دریافت کرد.

جایزه افتخاری اسکار در سال ۲۰۱۴ به هایائو میازاکی اعطاء شد
جایزه افتخاری اسکار در سال ۲۰۱۴ به هایائو میازاکی اعطاء شد

در سال ۲۰۱۴، جایزه اسکار یک عمر دستاورد به این هنرمند ژاپنی تعلق گرفت.

این هنرمند و کارگردان ۱۰ فیلم بلند و ۱۱ مجموعه تلویزیونی تهیه کرده است.

او در دهه ۸۰ میلادی با همکارش ایسائو تاکاهاتا به آمریکا آمد تا روی انیمیشن «نیمو کوچولو» کار کند اما آنها با تهیه کننده دچار اختلاف شدند و به ژاپن برگشتند و استودیوی انیمیشن سازی «جیبلی» را پایه گذاری کردند.

در سال ۱۹۸۴، انیمیشن «نائوشکا از دره باد» ساخته «میازاکی» این استودیوی انیمیشن سازی را سر زبانها انداخت و آن را تبدیل به یکی از پردرآمدترین و مشهورترین استودیوهای انیمیشن سازی در ژاپن کرد.

جایزه بینش خلاقه اسکلار در مراسم شام «رایمن آرتس» در روز بیست و پنجم ماه اکتبر (سوم آبان) به این انیماتور برجسته ژاپنی اعطاء خواهد شد.

سازمان غیر انتفاعی «رایمن آرتس» از آقای میازاکی به عنوان کسی که به ارتقای هنر تصویری قصه‌گویی کمک و ژانر انیمیشن را متحول کرده، یاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG