لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

ژاپن: ناوهای روسی را نزدیک تایوان و جزایر اوکیناوا ردیابی کردیم


ناوچه روسی «گورچکوف» آماده مانورهای دریایی.
ناوچه روسی «گورچکوف» آماده مانورهای دریایی.

وزارت دفاع ژاپن اواخر جمعه ۹ تیرماه اعلام کرد طی چهار روز پیش از این تاریخ دو فروند کشتی نیروی دریایی روسیه را در آبهای نزدیک تایوان و جزایر «اوکیناوا» در ژاپن مشاهده و شناسایی کرده است.

وزارت دفاع تایوان نیز سه شنبه گذشته گفته بود که دو ناوچه روس را در ساحل شرقی خود ردیابی کرده و برای نظارت بر آنها هواپیما و کشتی گسیل کرده است.

دولت ژاپن در ماه ژوئن اعلام کرده بود که فعالیتهای نظامی بی امان روسیه، شامل مانورهای مشترک با نیروهای چینی، در نزدیکی اراضی ژاپن ادامه دارد و نگرانی جدی برای امنیت ملی ژاپن ایجاد میکند.

به گفته وزارت دفاع ژاپن، دو ناوچه از نوع «سترگوشچی» بامداد سه شنبه در فاصله ۷۰ کیلومتری جنوب غربی جزیره «یوناگونی» ژاپن در حوزه «اوکیناوا» در نزدیکی تایوان ردیابی شدند. این وزارتخانه تصریح میکند که ناوچه های روس به طور مرتب از آبهای بین «یوناگونی» و تایوان گذشتند و آخرین بار در روز جمعه بین جزایر «می یاکو» و «اوکیناوا» مشاهده شدند.

از سوی دیگر، خبرگزاری انترفکس روسیه سه شنبه پیش گزارش داده بود که شماری از ناوهای متعلق به ناوگان روسیه در حوزه پاسیفیک وارد بخشهای جنوبی دریای فیلیپین شده اند تا وظایف خود در راستای گذر دریایی دراز مدت در منطقه را انجام دهند.

XS
SM
MD
LG