لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

ارتش ژاپن به دنبال «استفاده از سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک» است


پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس‌اکس حامل ۵۳ ماهواره اینترنتی استارلینک از پایگاه فضایی کندی در کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا. آرشیو
پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس‌اکس حامل ۵۳ ماهواره اینترنتی استارلینک از پایگاه فضایی کندی در کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا. آرشیو

روزنامه ژاپنی «یومیوری» روز یکشنبه به نقل از منابع دولتی این کشور اعلام کرد ارتش ژاپن در حال آزمایش سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک است تا از این فناوری از اوائل سال ۲۰۲۴ استفاده کند.

یومیوری در ادامه نوشت وزارت دفاع ژاپن در حال حاضر به ماهواره‌های ارتباطی در «مدار ثابت زمین» دسترسی دارد، اما استفاده از فناوری استارلینک، متعلق به ایلان ماسک، امکان استفاده از مجموعه‌ای از ماهواره‌ها را در «مدار پایین زمین» فراهم خواهد کرد.

«مدار ثابت زمین» در ارتفاع ۳۵ هزار کیلومتری بالاتر از سطح‌ دریا قراردارد و سرعت چرخشی لازم برای استقرار ماهواره‌ها در این مدار، با سرعت چرخش زمین به‌دور خود برابر بوده و در فضا در مکانی ثابت قرار می گیرند. «مدار پایین زمین»، مداری است که مرکز آن زمین است و دوره گردشی آن در هر روز به دور زمین کمتر از ۱۲۸ دقیقه است.

کشورهای سراسر جهان به دنبال آن هستند تا در مقابله با پارازیت‌های ارتباطاتی یا حمله به ماهواره‌ها در صورت درگیری انعطاف‌پذیری داشته باشند.

این روزنامه گفت که ارتش ژاپن از ماه مارس فناوری استارلینک را در حدود ۱۰ مکان و در تمرینات نظامی آزمایش کرده‎‌ است.

اوکراین از فناوری استارلینک در میدان نبرد علیه روسیه استفاده کرده است اما مسکو تلاش کرده تا آن را در منطقه مسدود کند. ماسک در ماه اکتبر گفت که اسپیس‌ایکس نمی‌تواند به طور نامحدود برای استفاده از استارلینک در اوکراین هزینه کند.

وزارت دفاع ایالات متحده در این ماه اعلام کرد که برای ارائه خدمات استارلینک در اوکراین قرارداد بسته است.

XS
SM
MD
LG