لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۶

خشم پکن و سئول از دیدار شینزو آبه از گورستان جنگی


رسانه‌های ژاپنی می‌گویند شینزو آبه، نخست وزیر این کشور تصمیم گرفته از مقبره مناقشه‌برانگیز «شینتو» بازدید کند. این مقبره سمبل تهاجم نظامی سابق ژاپن به شمار می‌رود.

خبرگزاری‌های ژاپنی به نقل از منابع نزدیک به آقای آبه می‌گویند نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه- سالروز تسلیم ژاپن در جنگ جهانی دوم- این بازدید را صورت نخواهد داد.

این منابع گفتند آقای آبه نگران است که دیدارش از مقبره مورد مناقشه، به روابط ژاپن با کره جنوبی و چین لطمه بزند. پکن و سئول هر دو قربانیان تخاصم ژاپن در جریان جنگ هستند و بارها به بازدید مقامات از مقبره شینتو اعتراض کرده‌اند.

با این حال گزارش‌ها حاکی است که شینزو آبه، به این مقبره کمک‌های مالی شخصی خواهد کرد. این خبر خشم برخی افراد در چین و کره جنوبی را برانگیخته است.

مقبره یوسوکونی آرامگاه ۲.۵ میلیون تن از کشته‌شدگان جنگی ژاپن است و شماری از جنایتکاران جنگ جهانی دوم نیز در آنجا به خاک سپرده شده‌اند.

آقای آبه و همفکرانش می‌گویند گرامیداشت سربازان کشته‌شده ژاپن توسط رهبران این کشور، نباید محل بحث باشد. او همچنین گفت که توکیو به خاطر جرائم سابق عذرخواهی کرده است.

این مسئله با مناقشات مرزی ژاپن با چین و کره جنوبی درهم‌ آمیخته و پیچیده‌تر شده‌‌است.

توکیو و پکن بر سر جزایر بدون سکنه‌ای در شرق دریای چین دچار اختلاف اند. نخست وزیر ژاپن خواستار مذاکره با چین شده است اما تلاش‌هایش به نتیجه‌ای نرسیده است.

کره جنوبی و ژاپن نیز درگیر مناقشه‌ای بر سر رشته جزایری در دریای ژاپن هستند که سئول کنترلشان را در دست دارد.

XS
SM
MD
LG