لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۶

تظاهرات در کره و تایوان علیه جنایات جنگی ژاپن


تظاهرکنندگان کره ای و تایوانی روز چهارشنبه با برگزاری تجمعی از ژاپن خواستند که برای استفاده از زنان به عنوان برده جنسی در زمان جنگ جهانی دوم عذرخواهی کند و به آنها غرامت بپردازد.

در سئول، دست کم ۲,۰۰۰ تن در برابر سفارت ژاپن تجمع کردند و در میان آنها زنی بود به نام کیم باک دونگ که در زمان جنگ جهانی دوم از روستایش ربوده و به یک فاحشه خانه برای سربازان ژاپنی برده شده بود.

این زن در تجمع اعتراضی گفت‌ «بسیار افسرده می شوم وقتی می بینم دولت ژاپن درباره آن روزها شوخی می کند و هیچ نشانه ای از عذرخواهی نشان نمی دهد.»

همچنین در تایوان گروه کوچکتری با برگزاری تجمع خواستار عدالت برای ۶ زن بازمانده از دوران بردگی جنسی در زمان جنگ بودند.

کانگ شوا هوا، رییس بنیاد نجات زنان تایپه می گوید «امیدواریم ژاپن بتواند با وضع قوانینی در قوه مقننه، با تاریخ مواجه شود و برای احیای عدالت گام بردارد.»

اعتراض به اقدامات سربازان ژاپنی در زمان جنگ جهانی دوم، هرسال در این روزها و به یاد زنی برگزار می شود که برای نخستین بار در سال ۱۹۹۱ از این ماجرا پرده برداشت. از آن زمان تاکنون زنان بسیاری در کره و کشورهای مجاور توانستند با غلبه بر ترس، از روزهای بردگی جنسی برای سربازان ژاپنی سخن بگویند.

دستکم ۲۰۰ هزار زن که عمدتا اهل کره بوده اند در سال های جنگ جهانی دوم به عنوان بردگان جنسی به سربازان ژاپن خدمت کردند.

ژاپن و کره جنوبی در سال ۱۹۶۵ توافق کردند که از ادعای غرامت های مربوط به دوران استعمار صرفنظر کنند. ژاپن از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ شبه جزیره کره را اشغال کرده بود.
XS
SM
MD
LG