لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۹

افزایش سطح هشدار رادیو اکتیو در ژاپن از ۱ به ۳


وضعیت آلودگی رادیو اکتیو با ۸ مرحله مورد سنجش قرار می گیرد. صفر به معنای وضعیت عادی و ۷ به معنای خطرناکترین وضعیت است.

ژاپن سطح هشدار خود در مورد نشت مواد رادیو اکتیو و آلودگی ناشی از آن از نیروگاه اتمی فوکوشیما بالا برد، و آن را از یک (وضعیت ناهمسان یا غیرعادی) به ۳ (وضعیت حادثه جدی) افزایش داد. وضعیت آلودگی رادیو اکتیو با ۸ مرحله از صفر تا ۷ مورد سنجش قرار می گیرد. صفر به معنای وضعیت عادی و ۷ به معنای خطرناکترین وضعیت است.

شرکت تپکو - متصدی نیروگاه هسته ای فوکوشیما - روز گذشته گفته بود که نزدیک به ۳۰۰ تُن آب آلوده به مواد رادیواکتیو از مخزن فولادی نیروگاه به اقیانوس نشت کرده است؛ اما مدیر عامل شرکت نیروی برق توکیو گفت که چون مخزن بیش از یکصد متر دور از دریا قرار گرفته است، بنا براین نشت آب آلوده خطر فوری در بر ندارد.
اما سخنگوی سازمان نظارت بر نیروی هسته ای کشور ژاپن گفته است که آب آلوده به هرحال از راه آبگذرهایی که برای تخلیه آب ساخته شده اند به دریا راه پیدا خواهد کرد.

تپکو هنوز قادر نشده محل نشت را دقیقاً شناسایی کند ولی می گوید که تغییری در میزان رادیو اکتیو مناطق اطراف تأسیسات نیروگاه های اتمی برق فوکوشیما ایجاد نشده است.

سال گذشته نیز از ۴ مخزن مشابه آب آلوده نشت کرده بود، و این حوادث اطمینان و اعتماد کارشناسان را به صدها مخزن حاوی آب آلوده به رادیو اکتیو از میان برده است.
تا روز سه شنبه کارگران توانستند تنها ۴ تن آب آلوده را مهار کنند.
XS
SM
MD
LG