لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

نخست وزیر ژاپن می گوید وضعیت نیروگاه فوکوشیما رو به ثبات است


نائوتو کان، نحست وزیر ژاپن ( سمت چپ) ، در منطقه ای که پس از سونامی ماه گذشته آسیب دید، یا یک پسر دست می دهد
نائوتو کان، نحست وزیر ژاپن ( سمت چپ) ، در منطقه ای که پس از سونامی ماه گذشته آسیب دید، یا یک پسر دست می دهد

کارشناسان اتمی سازمان ملل متحد روز سه شنبه اعلام کردند تصمیم ژاپن برای بالابردن درجه حادثه اتمی این کشور و رساندن آن به بالاترین سطح، به این معنا نیست که شرایط وخیم تر شده است و یا مقامات ژاپنی پیش از این، وخامت حادثه اتمی را کم اهمیت جلوه داده بودند.

ژاپن روز سه شنبه اعلام کرد درجه ۷ را برای حادثه اتمی خود در نظر گرفته است که بالاترین سطح، از زمان ایجاد مقیاس حوادث اتمی توسط سازمان بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد است.

درجه جدید بحران اتمی ژاپن، این رویداد را هم سطح فاجعه اتمی ۱۹۸۶ چرنوبیل در اوکراین قرار می دهد.

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن می گوید شرایط نیروگاه اتمی آسیب دیده فوکوشیما رو به ثبات است.

این نیروگاه در زمین لرزه بزرگ ۱۱ مارس و سونامی پس از آن به شدت آسیب دید.

دنیس فلوری، رییس بخش امنیت و ایمنی سازمان بین المللی انرژی اتمی می گوید داده های ژاپن نشان می دهد که مواد رادیو اکتیو خارج شده از نیروگاه فوکوشیما، حدود ده درصد مواد رادیو اکتیوی است که از نیروگاه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ منتشر شد.

او همچنین گفت که در آزمایش های انجام شده بر سبزیجات، میوه ها، گوشت، غذاهای دریایی و شیر تولید شده در هشت فرمانداری اطراف فوکوشیما، مواد رادیو اکتیوی یافت نشد و در صورت وجود، میزان آن به قدری کم بود که می توان آنها را امن قلمداد کرد.

ژاپن درجه بحران اتمی خود را بر اساس مقیاس بین المللی از ۵ به ۷ افزایش داد که از یک سانحه بزرگ با تاثیرات منفی سلامتی و محیط زیستی در سطح گسترده حکایت دارد.

XS
SM
MD
LG