لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۸

مشکل جدید در پاکسازی نیروگاه فوکوشیما


تلاشهای پاکسازی در نیروگاه هسته ای فوکوشیمای ژاپن روز سه شنبه با مشکل دیگری رو به رو شد، و تصادفاً ۴ تُن آب رادیواکتیو بر روی زمین ریخته شد.

شرکت برق توکیو روز سه شنبه اعلام کرد این حادثه هنگامی روی داد که کارکنان مشغول انتقال آب باران آلوده از ناودانهای سیمانی نیروگاه به یک انبار خالی بودند.

شرکت برق توکیو اعلام کرد از سطح و میزان دقیق آلودگی این آبها اطلاع ندارد، اما تخمین می زند که خیلی آلوده نباشند. این آبها به زمین فرو رفتند و این احتمال افزایش یافته به آبهای زیرزمینی رسیده باشند.

مسئولین عملیات برای انبار کردن حجم زیاد آبهای آلوده ای - که به منظور خنک کردن راکتورهای آسیب دیده بر اثر زمین لرزه سال ۲۰۱۱ مورد استفاده بودند - دچار مشکل بودند.

بعداً کشف شد که تانکرهای ویژه ای که برای انبار کردن آبهای بسیار آلوده ساخته شده بود، دچار نشت شده اند. به علاوه آبهای زیرزمینی که در زیر تاسیسات جریان دارند با آبهای آلوده ناشی از نشت مخلوط شده و به اقیانوس آرام ریخته - که در نزدیکی تاسیسات است.
دولت ژاپن اخیراً بر تلاشهایش به منظور کمک به شرکت برق توکیو برای پاکسازی منطقه افزوده و تاسیسات فوکوشیما را از خط فعالیت و تولید خارج کرده است، اما پاکیزه سازی منطقه و تاسیسات ممکن است دهه ها به طول انجامد.

دو سال و نیم بعد از زمین لرزه و بحران ناشی از آن در تاسیسات فوکوشیما، هنوز دهها هزار نفر از ساکنان منطقه به خانه هایشان بازنکشته اند.
XS
SM
MD
LG