لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

انتخابات پارلمانی ژاپن ماه آینده برگزار می شود


شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن

انتخابات پارلمانی ژاپن در ماه آینده، اکتبر، برگزار می شود.

در میانه بحران موشک پرانی و آزمایش بمب هسته ای کره شمالی و ضعیف شدن اپوزیسیون در ژاپن، شینزو آبه نخست وزیر با اعلام انحلال زودرس چهل و هشتمین پارلمان کشور، تاریخ برگزاری انتخابات تازه را تعیین کرد.

تصمیم آقای آبه به برگزاری انتخابات پیش از موقع درست پس از آن اعلام می شود که یورکو کویکه، فرماندار توکیو، تشکیل یک حزب تازه را اعلام کرد. خانم کویکه در تابستان امسال توانست در جریان انتخاباتی رقابتی برای فرماندار پایتخت، بر رقیب خود از حزب لیبرال دموکرات، حزب حاکم به رهبری شینزو آبه، پیروز شود. شماری از اعضای حزب حاکم اعلام کرده اند به حزب خانم کویکه خواهند پیوست.

شینزو آبه در سال جاری با یک رشته افشاگری ها علیه او، همسرش و وزیر دفاع رو به رو بوده که سرانجام به کناره گیری وزیر دفاع انجامید. واکنش های تند وی در برابر اقدام های کیم جونگ اون و از جمله پرتاب موشک بالیستیک بر فراز ژاپن، تا حدی توانسته است افکار عمومی را از رسوائی های افشا شده منحرف سازد. البته حمله های تند نخست وزیر ژاپن به کره شمالی و رهبر آتشین مزاج آن از حد سخن و لفاظی فراتر نرفته است. شینزو آبه هدف از برگزاری انتخابات یک سال پیش از موقع را ایجاد وحدت ملی برای مقابله با بحران شبه جزیره کره قلمداد کرده است.

شینزو آبه که دو دوره نخست وزیر بوده و برای دوره سوم برنامه ریزی می کند با بهره گیری از ماجراجوئی های کره شمالی در نظر دارد با اصلاح قانون اساسی کشورش بر میزان فعالیت و بودجه نظامی کشور بیفزاید. با این حال برای جلب افکار رای دهندگان اعلام کرده است نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار برای اصلاح نظام آموزشی و تامین اجتماعی در بودجه سال آینده منظور خواهد کرد.

به گزارش رسانه ها با توجه به اینکه هم اکنون دو سوم کرسی های مجلس نمایندگان ژاپن در اختیار حزب حاکم است، ناظران تصمیم آقای آبه به برگزاری انتخابات پیش از موقع را نوعی خطر کردن نخست وزیر قلمداد کرده و می گویند با در نظر گرفتن محبوبیت فرماندار توکیو، امکان دارد شینزو آبه نتواند پیروز انتخابات شود و برای دور سوم کابینه را تشکیل بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG