لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۰

طرح شکایت یک میلیون دلاری از کارفرمای یک نظافتچی که بیست سال دستاورد علمی را بر باد داد


تصویر تزئینی است

وکلای آمریکایی می‌گویند نظافتچی یک آزمایشگاه با خاموش کردن یخچال آن به دلیل بوق «آزاردهنده»، دهه‌ها کار «پیشگامانه» علمی را نابود کرد و باعث خسارت یک میلیون دلاری شد.

انستیتوی پلی‌تکنیک رنسلیر نیویورک، از کارفرمای این شخص به دلیل کوتاهی در ارائه آموزش‌های لازم و نظارت صحیح بر کار کارمندش شکایت کرده است.

در این شکایت‌نامه از نظافتچی که پیمانکار یک شرکت خدمات پاکیزگی بوده شکایتی نشده است.

یخچال آزمایشگاه حاوی کشت سلولی و نمونه‌هایی بود که دانشمندان ۲۰ سال روی آن وقت گذاشته بودند.

در این دادخواست آمده است که کشت سلولی و نمونه‌ها در فریزر باید در دمای ۸۰- درجه سانتیگراد نگهداری می‌شدند و یک نوسان کوچک ۳ درجه‌ای می‌توانست باعث آسیب شود.

آلارم این یخچال برای اعلام تغییرات دمایی در سپتامبر سال ۲۰۲۰ دچار مشکل شد ولی چون همه‌گیری کرونا بود، تعمیر آن به تعویق افتاد. در این مدت مسئولان، هشداری را روی یخچال چسباندند که می‌گفت «این یخچال در دست تعمیر است و بوق می‌زند. لطفاً آن را حرکت ندهید یا از برق نکشید. این منطقه نیازی به تمیز کردن ندارد. اگر می‌خواهید بوق را قطع کنید، می‌توانید دکمه زنگ هشدار تست را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه فشار دهید.»

چند روز پس از این هشدار، نظافتچی که برای تمیزکردن آنجا رفته بود صدای بوق را که بعدها آن را «آزاردهنده» توصیف کرد شنید و یخچال را از برق کشید. زمانی که دانشمندان متوجه ماجرا شدند دما به ۳۰- درجه سانتیگراد افزایش یافته بود و بیشتر نمونه‌ها آسیب دیده یا از بین رفته بودند.

دانشمندان می‌گویند مطالعه این نمونه‌ها در بررسی فرآیند فوتوسنتز استفاده می‌شد و می‌توانست در توسعه بهتر صفحات خورشیدی نقش مهمی ایفا کند.

دکتر کی.وی لاکشمی که مدیریت این پژوهش را بر عهده داشت از دانش خود در طیف‌سنجی رزونانس مغناطیسی، ژنتیک مولکولی، بیوشیمی و شیمی معدنی بهره برده است و مکانیسم‌های مولکولی تبدیل انرژی خورشیدی در سیستم‌های فتوسنتزی طبیعی و مصنوعی را مورد مطالعه قرار داده است. او چندین جایزه معتبر برای پژوهش‌های پیشگامانه خود در این زمینه دریافت کرده است.

انستیتوی پلی‌تکنیک رنسلیر نیویورک در سال ۱۸۲۴ تأسیس شد و نخستین دانشگاه تحقیقاتی فن‌آوری آمریکا است.

نظافتچی که نتایج بیست سال پژوهش تیم دکتر لاکشمی را به باد داد در مصاحبه با مسئولان دانشگاه اعتراف کرد که آلارم‌ها را شنید و نگران شد و با تصور اینکه مدارشکن‌های مهم خاموش شده‌اند آنها را روشن کرد در صورتی که این کار برق را قطع کرده بود. در واقع او هشدار را اشتباه متوجه بود.

در دادخواست آمده است: «در پایان مصاحبه، او هنوز باور نداشت که کار اشتباهی انجام داده است و تأکید کرد که سعی داشت کمک کند.»

XS
SM
MD
LG