لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

جین فوندا، بازیگر آمریکایی، در جریان اعتراض به تغییرات اقلیمی برای چند ساعت بازداشت شد


جین فوندا، بازیگر ۸۱ ساله آمریکایی روز جمعه ، ۱۹ مهر در جریان تظاهرات علیه تغییرات آب و هوا، در خارج از کنگره آمریکا دستگیر شد. به گزارش شبکه محلی واشنگتن (WUSA9) وابسته به شبکه «سی‌بی‌اس»، خانم فوندا خواستار این بود که قانونگذاران در مقابله با تهدیداتی که تغییرات اقلیمی به دنبال دارند، اقدام کنند.

در ویدیوی زیر جین فوندا یک پلاکارد در دست گرفته که روی آن نوشته شده: «رأی دهید. صحبت کنید. عمل کنید. بدون سوخت فسیلی جدید.» او سپس همراه با برخی دیگر از فعالان دستگیر شد.

خانم فوندا به این شبکه خبری گفت: «ما باید مطمئن شویم که بحران تغییرات اقلیمی در صدر قرار گیرد چون مثل یک بمب آماده منفجر شدن است. وقت زیادی نداریم، و این یک مسئله فوری است.»

ظاهراً الهام بخش خانم فوندا، گرتا تونبرگ، نوجوان ۱۶ ساله فعال سوئدی، بود. سخنرانی های تونبرگ او را تشویق کرد که برای چهار ماه در شهر واشنگتن بماند و هر جمعه به رویداد موسوم به «جمعه، روز تمرین و مهارت فرار از آتش» (Fire Drill Friday) - یک رویداد هفتگی که در آن دانشمندان، چهره های شناخته شده، و فعالان به جنبه های مختلف و تأثیرات تغییرات آب و هوایی اشاره می کنند - حاضر شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG