لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۰

نامه سرگشاده سینماگران برجسته جهان برای لغو احکام صادره علیه جعفر پناهی


نامه سرگشاده سینماگران برجسته جهان برای لغو احکام صادره علیه جعفر پناهی
نامه سرگشاده سینماگران برجسته جهان برای لغو احکام صادره علیه جعفر پناهی

فیلمسازان و ستارگان برجسته جهان سینما از جمله استیون اسپیلبرگ، مارتین اسکورسیزی، فرانسیس فورد کاپولا، رابرت ردفورد، کوستاوگاوراس، و ژولیت بینوش طی نامه سرگشاده ای که منتشر کرده اند خواستار رفع کلیه محدودیت های اجتماعی علیه جعفرپناهی و محمد رسول اف فیلمسازان برجسته ایرانی شده اند.

مدیران چندین جشنواره معتبر جهانی فیلم از جمله جشنواره فیلم کن، ونیز، برلین، لوکارنو، روتردام، بسیار دیگر جشنواره ها نیز خواستار لغو احکام صادره علیه دو فیلمساز برجسته ایرانی شده اند.

این نامه سرگشاده را چندین هزار تن دیگر از کارگردانان، بازیگران، فیلمبرداران، فیلمنامه نویسان و دیگر کارورزان سینما از سراسر جهان امضا کرده اند.

نامه سرگشاده سینماگران جهان با این گزاره آغاز شده: جعفرپناهی بی گناه است و تنها جرم او تلاش برای بهره گیری از حرفه و تخصص اش یعنی ساخت فیلم بوده است.

دیتر کوسلیک، مدیر جشنواره برلین حکم صادره علیه جعفر پناهی و محمد رسول اف که بیست سال نساختن فیلم، ننوشتن، و مسافرت نرفتن همراه با چاشنی شش سال زندان را غیرقابل تصور خوانده و خواهان لغو هرچه زودتر این حکم از سوی مقامات قضایی ایران شده است.

براساس تازه ترین خبر به محض انتشار اینترنتی این نامه بیش از ۵۵۰۰ نفر از دست اندرکاران سینمای جهان آن را امضا کرده اند.

چند روز پیش قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد براساس حکم صادره از یک دادگاه در تهران جعفر پناهی فیلمساز برجسته ایران به شش سال زندان، و بیست سال محرومیت از حقوق فردی خویش مبنی بر فیلمسازی، نوشتن، و مسافرت به خارج محروم شده است.

محمد رسول اف، دیگر فیلمساز برجسته ایرانی که به پاس ساخت فیلم جزیره آهنی برنده چندین جایزه معتبر سینمایی جهان شده است به مجازاتی مشابه محکوم شده است.

بنا به دفاعیه جعفر پناهی و سخنان دادستانی تهران، تنها مدرک جرم جعفرپناهی تلاش برای ساخت یک فیلم سینمایی بوده است.

XS
SM
MD
LG