لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

ریحانه جباری اعدام شد


ریحانه جباری در آستانه اجرای حکم اعدام
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

ریحانه جباری در یکی از جلسات دادگاه از خود دفاع می کند.

دادستانی تهران اعلام کرد ریحانه جباری، ‌زندانی محکوم به قتل مرتضی سربندی مامور پیشین وزارت اطلاعات ایران، سحرگاه روز شنبه ۳ آبان‌ماه، در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد.

ریحانه جباری، ۲۶ ساله، که از شش سال پیش در زندان بود، در جریان رسیدگی به این پرونده اتهام قتل را پذیرفته بود، اما دلیل آن را دفاع از خود در مقابل قصد مقتول برای تجاوز جنسی عنوان به او عنوان کرد.

پیشتر، شعله پاکروان مادر خانم جباری، در گفت وگو با صدای آمریکا از دیدار روز جمعه خود با فرزندش در زندان شهر ری خبر داده بود.

در این دیدار مأموران زندان به خانم پاکروان گفته بودند این آخرین ملاقات او با دخترش است. در پی آن هر دو صورت جلسه مربوط به آخرین ملاقات پیش از اعدام را امضا کردند.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر نيز پيشتر خواستار توقف اجرای حکم اعدام خانم جباری شده بودند. همچنین در داخل کشور، عده ای از هنرمندان و فعالان مدنی و حقوقی از خانواده مقتول بخشش حکم قصاص را توصيه کرده بودند. چهره هایی چون اصغر فرهادی، رخشان بنی اعتماد و محمدرضا شجریان از جمله آنانند.

روز گذشته مصطفی پورمحمدی، وزیردادگستری در مورد پرونده خانم جباری و این که آیا برای اجرای حکم قصاص او تعیین وقت شده، به خبرگزاری ایرنا گفته بود چیز خاصی نشنیده، اما انتظار دارد این پرونده به نحوی «ختم به خیر» شود.

XS
SM
MD
LG