لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

پرزیدنت اوباما از لوران گباگبو رئیس جمهوری ساحل عاج می خواهد به نتایج انتخاباتی احترام بگزارد


پرزیدنت اوباما از لوران گباگبو رئیس جمهوری ساحل عاج می خواهد به نتایج انتخاباتی احترام بگزارد
پرزیدنت اوباما از لوران گباگبو رئیس جمهوری ساحل عاج می خواهد به نتایج انتخاباتی احترام بگزارد

نماینده سازمان ملل متحد در ساحل عاج می گوید که آن سازمان، انتخاب مجدد لوران گباگبو رئیس جمهوری ساحل عاج را به این سمت به رسمیت نمی شناسد.

پرزیدنت اوباما نیز در اطلاعیه ای که روز جمعه از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ سفید صادر شد، نتایج انتخابات اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات را در ساحل عاج معتبر شمرده و به آلاسن اواتارا، نخست وزیر پیشین این کشور که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده است، تبریک گفت و از لوران گباگبو رئیس جمهوری فعلی ساحل عاج خواست که به انتخاب مردم احترام بگزارد.

پرزیدنت اوباما در اعلامیه خود می گوید کمیسیون مستقل انتخابات، ناظران معتبر و سازمان ملل متحد همگی نتایج انتخابات و پیروزیآلاسن اواتارا را معتبر می شمارند. رئیس جمهوری آمریکا می گوید ساحل عاج اکنون بر سر یک دو راهی قرار دارد و من تمام طرفین از جمله رئیس جمهوری لوران گباگبو را تشویق می کنم که به نتایج اعلام شده توسط کمیسیون مستقل انتخابات احترام بگزارد.

و اکنون ساحل عاج کشوری است که دارای دو رئیس جمهوری شده است، رئیس جمهوری ای که می خواهد بماند و دیگری که از سوی مردم برگزیده شده است.

روز شنبه لوران گباگبو رئیس جمهوری فعلی ساحل عاج که از سوی ارتش حمایت می شود، در کاخ ریاست جمهوری سوگند یاد کرد. وی در سوگند خود گفت " از حقوق و آزادی های شهروندان پاسداری می کند". از سوی دیگر، رقیب وی که پیروز شده است نیز در اطلاعیه ای سوگند ریاست جمهوری خود را ادا کرده است.

روز جمعه شورای قانون اساسی ساحل عاج نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخاباتی را که شب قبل از آن پیروزی آلاسن اواتارا نخست وزیر پیشین این کشور را اعلام کرده بود، رد کرده و گفت لوران گباگبو رئیس جمهوری فعلی ساحل عاج با ۵۱ در صد آرا در دور دوم انتخابات پیروز شده است. در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات ۵۴ در صد آرای راًی دهندگان را متعلق به رقیب لوران گباگبو دانسته بود.

" ی جی چوئی" فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در ساحل عاج روز جمعه دوازدهم آذر با توجه به نتایج اعلام شده به خبرنگاران گفت دراین که آلاسن اواتارا کاندیدای ریاست جمهوری ساحل عاج در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده است، تردیدی وجود ندارد.

روز جمعه منابع دیپلوماتیک در نیویورک گفته بودند که بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و همچنین اعضای شورای امنیت آن سازمان پیروزی آلاسن اواتارا را تاًیید می کنند.

پرزیدنت اوباما نیز در اطلاعیه ویژه ای که به همین مناسبت صادر کرده است می گوید جامعه بین المللی کسانی را که بخواهند روند دموکراتیک را در ساحل عاج خنثی کنند، مسؤول می شناسد.

از سوی دیگر جامعه بین المللی نیز بنوبه خود اقدامات اخیر را محکوم کرده است و اتحادیه آفریقا نیز می گوید علیه کسانی که قصد مخالفت با راًی کمیسیون مستقل انتخابات را داشته باشند، اقامات لازم را بعمل خواهد آورد. این کمیسیون رسماً پیروزی آلاسن اواتارا را تاًیید کرده است.

XS
SM
MD
LG