لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

هشدار سازمان ملل در مورد ويروس «فِلیم»


آژانس سازمان ملل متحد که برای تامين زيرساخت های ملی به کشورهای عضو ياری می رساند قرار است در جدی ترين هشداری که تا به امروز صادر کرده، در مورد خطر ناشی از ويروس کامپيوتری «فِلیم» ( Flame = شعله آتش) که به تازگی در ايران و ديگر کشورهای خاورميانه کشف شده است، اعلام خطر کند.

مارکو اوبيسو، هماهنگ کننده امنيت سايبری برای اتحاديه بين المللی مخابرات سازمان ملل متحد، روز سه شنبه گفت: اين بيانيه جدی ترين هشداری است که ما تا به امروز صادر کرده ايم.
اوبيسو افزود: اطلاعيه رسمی سازمان ملل کشورهای عضو را مطلع می کند که اين ويروس ابزار جاسوسی خطرناکی است که بطور بالقوه می تواند برای حمله به زيرساخت های حياتی آنها مورد استفاده قرار گيرد. هماهنگ کننده امنيت سايبری سازمان می گويد به اعتقاد وی «فِلیم» به احتمال زياد توسط يک دولت ساخته شده است.

لابراتوار کاسپرسکی روسيه اين ويروس را به عنوان برنامه ای مخرب توصيف کرد که پيچيدگی و قابليت های آن بيش از همه بدافزارهای سايبری است که تا به امروز شناخته شده اند.
لابراتوار کاسپرسکی می گويد: ظاهراً کامپيوترهای ايران به خصوص، و در مقام بعد، کامپيوترهای اسراييل، سرزمين های فلسطينی، سودان، سوريه و ديگر نقاط منطقه، تحت تاثير اين ويروس قرار گرفته اند.

مرکز مديريت امداد و هماهنگی عمليات رخدادهای رايانه‌ای ايران (ماهر) هشدار داد که توان آسيب رسانی فلیم بيش از ويروس استاکس نت است که در سال ۲۰۱۰ شماری از سانتريفيوژهای برنامه غنی سازی اتمی ايران را مورد حمله قرار داده بود.
تهران روز سه شنبه اعلام کرد برنامه آنتی ويروسی را که قادر به مبارزه با ويروس فلیم است توليد کرده، که به گفته ايران: پيچيده ترين سلاح اينترنتی است که تا به امروز راه اندازی شده است.
XS
SM
MD
LG