لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۷

بی توجهی به آثار باستانی در ایتالیا


تصویری از معبد ونوس در رم
تصویری از معبد ونوس در رم

خانه ای که گلادیاتورها را برای به جان هم انداختن در میدان بزرگ شهر پمپی آماده می کردند در جریان آتشفشانی کوه وزوو به زیر خاکستر آتشفشان مدفون شد. بخشی از دیوارهای این بنا بر اثر بارش سنگین باران در هفته گذشته فرو ریخت.

رئیس جمهوری ایتالیا در پی انتشار خبر فرو ریختن دیوارهای این ساختمان باستانی، غفلت بزرگ مسئولان را دلیل اصلی این تخریب قلمداد کرد.

آندرآ کاراندینی باستان شناس سرشناس ایتالیائی سرپرست تیم مشاوران حرفه ای وزارت فرهنگ آن کشور، هشدار داده است که چنانچه در پمپی زمین لرزه ای روی دهد، ترمیم آثار باستانی این شهر امکان پذیر نخواهد بود چرا که نقشه ای برای چنان وضعیتی تهیه نشده است. ویرانه های پمپی درشهر ناپل بر روی گسل زلزله خیز واقع شده است. فعالان میراث فرهنگی از مدت ها پیش در مورد کمبود بودجه حفاظت این بناها هشدار داده بودند. وزارت فرهنگ ایتالیا که مسئول حفاظت و ترمیم بناهای باستانی است تنها ۱۸ صدم درصد از بودجه کل کشور را در اختیار دارد و این برای کشوری که بیشترین بناهای تاریخی از جمله کلیساها، ویرانه های روم باستان، صومعه ها و برخی آثار کهن معماری جهان را در خود جای داده، پرسش برانگیز است. این بناها، کانون های بزرگ جذب گردشگران به ایتالیا محسوب می شود و سالانه میلیون ها نفر از آنها دیدار می کنند.

تابستان گذشته نیز بخشی از قصر افسانه ای امپراتور نرون موسوم به کاخ زرین در رم در پی بارش سنگین باران تخریب شد. سه سال پیش هم دیوار بلند ۶ متری آجری متعلق به روم باستان به دنبال بارش باران فرو ریخت. این دیوار را اورلیوس امپراتور روم برای جلوگیری از هجوم بربرها به این شهر احداث کرده بود.

دولت ایتالیا روز پنج شنبه معبد ونوس را بازگشائی کرد. این معبد در ۲۶ سال گذشته به علت تعمیرهای کلی به روی بازدید کنندگان بسته شده بود. معبد ونوس در سال ۱۴۱ میلادی به دستور آنتونیو پیو امپراتور روم ساخته شد.

XS
SM
MD
LG