لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۵

«برناردو برتولوچی» کارگران ایتالیایی و خالق «آخرین تانگو در پاریس» درگذشت


برناردو برتولوچی در سن ۷۷ سالگی درگذشت
برناردو برتولوچی در سن ۷۷ سالگی درگذشت

«برناردو برتولوچی» سینماگر سرشناس ایتالیایی برنده اسکار و کارگردان فیلم‌های «آخرین امپراتور» و «آخرین تانگو در پاریس» درگذشت؛ او هنگام مرگ ۷۷ سال داشت.

دفتر مطبوعاتی برتولوچی با انتشار بیانیه ای، مرگ این کارگردان صاحب سبک را تأیید کرد، او دوشنبه در منزل مسکونی خود در در رم درگذشت.

گفته می شود این هنرمند ایتالیایی به بیماری سرطان مبتلا بوده است.

برناردو برتولوچی که از او به عنوان یکی از نوابغ سینمای جهان یاد می شود، در فیلم «آخرین تانگو در پاریس» صحنه های صریح جنسی، برهنگی، رفتار نامتعارف، شهوت و غرایز انسانی را به صورتی بی‌سابقه‌ای به تصویر کشید.

مارلون براندو، ماریا اشنایدر و برناردو برتولوچی
مارلون براندو، ماریا اشنایدر و برناردو برتولوچی

او در آخرین مصاحبه های خود که به مرور خاطرات گذشته و بیان دستاوردهای ارزنده خود در عرصه سینما پرداخته بود، برای نخستین بار اعتراف کرد که در فیلم « آخرین تانگو در پاریس» صحنه تجاوز به «ماریا اشنایدر» بدون رضایت این بازیگر جوان صورت گرفته و او هیچ اطلاعی از جزئیات این موضوع نداشته است.

این کارگردان مطرح ایتالیایی، انگیزه خود از اجرای این روش غیرمنتظره را باورپذیری بیشتر و به تصویر کشیدن احساسات واقعی انسانی عنوان کرده بود؛ موضوعی که انتقادهای بسیاری را پس از این اعتراف متوجه برتولوچی کرد.

از سایر فیلم های مطرح او می توان به «پیش از انقلاب»، «دنباله رو» یا «۱۹۰۰» اشاره کرد که از آثار کلاسیک سینمای جهان محسوب می شود.

برناردو برتولوچی در طول پنج دهه فعالیت هنری، موفق به دریافت جوایز معتبری چون اسکار و گلدن گلوب شد. او در سال ۲۰۱۱ نیز نخل طلای افتخاری جشنواره فیلم کن را دریافت کرد.

برناردو برتولوچی در حالی جایزه انجمن صنفی آمریکا را برای فیلم «آخرین امپراتور» در سال ۱۹۸۷ به دست آورد که این فیلم در ۹ رشته نامزد جایزه اسکار نیز شد و هر ۹ جایزه، از جمله بهترین کارگردانی، را دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG