لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

ماجرای صحنه تجاوز در فیلم «آخرین تانگو در پاریس» به روایت برناردو برتولوچی


مارلون براندو، ماریا اشنایدر و برناردو برتولوچی
مارلون براندو، ماریا اشنایدر و برناردو برتولوچی

برناردو برتولوچی کارگردان صاحب سبک ایتالیایی در تازه ترین گفتگوی خود با یک نشریه هنری، مطالب غیرمنتظره ای را بیان کرد که بازتاب گسترده ای در رسانه های خبری داشت و با واکنش های متفاوتی در شبکه های اجتماعی همراه شد.

او ضمن مرور خاطرات گذشته و بیان دستاوردهای ارزنده خود در عرصه سینما، برای نخستین بار اعتراف کرد که در فیلم « آخرین تانگو در پاریس»، صحنه تجاوز به «ماریا اشنایدر» بدون رضایت این بازیگر جوان صورت گرفته و او هیچ اطلاعی از جزئیات این موضوع نداشته است.

در این صحنه تکان دهنده، مارلون براندو بازیگر مشهور آمریکایی به ماریا اشنایدر به طرز نامتعارفی تعرض می کند و او را مورد اذیت و آزار جنسی قرار می دهد.

صحنه ای از فیلم آخرین تانگو در پاریس
صحنه ای از فیلم آخرین تانگو در پاریس

به گفته برناردو برتولوچی، این صحنه در فیلمنامه اصلی به گونه ای دیگری بود ولی او و مارلون براندو تصمیم گرفتند پیش از آغاز فیلمبرداری، جزئیات را تغییر دهند و به ماریا اشنایدر هم چیزی نگفتند.

این کارگردان مطرح ایتالیایی، انگیزه خود از اجرای این روش غیرمنتظره را، باورپذیری بیشتر و به تصویر کشیدن احساسات واقعی انسانی عنوان کرد.

به گفته او تجاوز به شخصیت اصلی زن در این داستان نقش مهمی داشت و او می خواست ترس، تعجب، خشم، شکست، خجالت و یأس «ماریا اشنایدر» را به گونه ای طبیعی به تصویر بکشد.

برناردو برتولوچی و ماریا اشنایدر
برناردو برتولوچی و ماریا اشنایدر

برناردو برتولوچی درعین حال با اشاره به مشکلات روحی و افسردگی ماریا اشنایدر پس از اتمام این صحنه، از اجرای چنین روشی ابراز تأسف کرد.

او گفت از اینکه این بازیگر جوان را در جریان این موضوع قرار نداده احساس گناه می کند ولی هنوز باور دارد که تصمیم درستی گرفته چرا که یکی از تأثیرگذارترین صحنه های تاریخ سینما را خلق کرده است.

ماریا اشنایدر فرانسوی که در زمان تولید آخرین تانگو در پاریس ۱۹ سال داشت، با بازی مقابل مارلون براندوی ۴۸ ساله به اوج شهرت رسید و به یکی از ستاره های نوظهور سینمای جهان تبدیل شد.

البته ماریا پس از پایان این پروژه، با انتقاد شدید از برناردو برتولوچی، او را کارگردانی سنگدل و هیولایی ترسناک توصیف کرد.

ماریا اشنایدر
ماریا اشنایدر

ماریا اشنایدر در یکی از آخرین مصاحبه های خود پیش از مرگش، با اشاره به رفتار غیر انسانی و بی رحمانه مارلون براندو در این صحنه، از آخرین تانگو در پاریس بعنوان یکی از تلخ ترین خاطرات دوران حرفه ای خود یاد کرد.

او در سال ۲۰۱۱ به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در پاریس درگذشت.

آخرین تانگو در پاریس در سال ۱۹۷۲ ساخته شد، محصول مشترک فرانسه و ایتالیا است و در آن بازیگرانی چون مارلون براندو، ماریا اشنایدر، ژان پیرلئو و کاترین الگئره حضور داشتند.

برناردو برتولوچی که از او بعنوان یکی از نوابغ سینمای جهان یاد می شود، در این فیلم داستانی صحنه های صریح جنسی، برهنگی، رفتار نامتعارف، شهوت و غرایز انسانی را به صورتی بی سابقه ای به تصویر کشید.

برناردو برتولوچی
برناردو برتولوچی

اکران جنجالی این فیلم در دهه هفتاد میلادی واکنش های بسیاری در محافل هنری و رسانه ها داشت و در آمریکا توصیه شد برای کودکان زیر هفده سال نمایش داده نشود.

در حالیکه برخی با انتقاد شدید از برناردو برتولوچی، صحنه های شهوانی فیلم را بیمارگونه توصیف کردند، گروه دیگری شهامت و جسارت او در پردازش این فیلم را ستودند و آخرین تانگو در پاریس را فیلمی ساختار شکن معرفی کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG