لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۷

یک کشته و چند مجروح در انفجار بمب در مدرسه ای در جنوب ایتالیا


انفجار بمب در مقابل یک مدرسه دخترانه در شهر بریندیسی در جنوب ایتالیا، یک دختر ۱۶ ساله را کشت و هفت تن را مجروح کرد. گمانه زنی ها درباره عامل انفجار متوجه مافیای محلی است.

انفجار روز شنبه در نزدیکی ورودی مدرسه ای رخ داد که به یاد همسر فقید قاضی ضد مافیا «جووانی فالکونه»، نامگذاری شده است که پیشتر به قتل رسیده بود. انفجار زمانی رخ داد که دختران مدرسه ای در آغاز روز راهی مدرسه بودند. در ایتالیا مدارس روزهای شنبه نیز باز هستند.

مقامات می گویند دست کم دو محفظه گاز در داخل یا کنار سطل زباله در مدرسه کارگذاشته شده بود. محل انفجار فاصله اندکی با دادگاه اصلی بریندیسی دارد.

مدیر بیمارستانی که مجروحان را مداوا می کند به خبرنگاران گفت یکی از دختران پس از عمل جراحی در وضعیت ثابت اما وخیم به سر می برد. او همچنین گفت شش نفر دیگر دچار سوختگی شده اند.

شهردار بریندیسی حادثه روز شنبه را «تراژدی» خوانده است.

هنوز هیچ کس مسئولیت حادثه را برعهده نگرفته است اما در گمانه زنی های اولیه، انگشت اتهام به سوی مافیای محلی نشانه رفته که با عنوان «تاج مقدس متحد» شناخته می شود.

انفجار تنها چند روز پیش از بیستمین سالگرد قتل قاضی فالکونه و همسرش فرانسسکا مورویلو رخ می دهد. آنان ۲۳ مه ۱۹۹۲ در انفجار بمب در سیسیلی جان باختند. یک راهپیمایی ضد مافیا نیز قرار بود امروز شنبه در بریندیسی برگزار شود.

شهردار بریندیسی گفته است «ارتباط میان این ها قابل فهم است.»

بیست سال پیش مافیای سیسیلی بمب گذاری هایی را در شهرهای فلورانس، رم و میلان ترتیب داد که موجب کشته شدن ده نفر شد. این اقدام پاسخی بود به اقدام قاضی فالکونه و همکارش پائولو بورسلینو در سرکوب جنایات مافیا. بورسلینو نیز در ۱۹۹۲ ترور شد.

مقامات ایتالیایی می گویند نباید گزینه جنایات سازمان یافته از نظر دور شود. وزیر کشور ایتالیا چند روز پیش، از طرح افزایش تدابیر امنیتی در برخی ساختمان های دولتی خبر داده بود. این اقدام به دنبال دریافت برخی تهدیدها علیه مقامات مالیاتی صورت گرفت.

نهاد اصلی رسیدگی کننده به مالیات در ایتالیا با افزایش خشم عمومی به افزایش مالیات و وضعیت بد اقتصادی، چندین بار هدف بمبم گذاری های کوچک قرار گرفت. رئیس سازمان اتمی «آنسالدو» نیز هدف تیراندازی قرار گرفت که مسئولیت آن را یک گروه آنارشیست برعهده گرفت.

ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا که برای شرکت در اجلاس گروه هشت به کمپ دیوید سفر کرده است گفت دولتش در جلوگیری از بازگشت خشونت سیاسی سابق جدی است.
XS
SM
MD
LG