لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

زلزله شمال ایتالیا را لرزاند


وقوع زلزله قوی در ایتالیا، شش کشته و ده ها مجروح برجای گذاشت. این حادثه به ساختمان چندین کلیسا و برج تاریخی و همچنین یک قلعه متعلق به قرون وسطی آسیب رساند.

بزرگی زلزله صبح یکشنبه در شمال ایتالیا، آنطور که مرکز زمین شناسی آمریکا نشان می دهد ۶ درجه ریشتر بود و ساعت ۴:۰۴ بامداد به وقت محلی رخ داد و با چندین پس لرزه همراه بود.

این بزرگترین زمین لرزه در ایتالیا در سه سال اخیر به شمار می رود. کانون زمین لرزه در نزدیکی مودنا واقع در حدود ۴۰ کیلومتری بولونیا و عمق آن در ۱۰ کیلومتری زمین گزارش شده است. ​

زمین لرزه بامداد یکشنبه، به شماری از کلیساها و بناهای باارزش و تاریخی آسیب جدی زده است. پیشتر در زمین لرزه سال ۱۹۹۷ نیز شماری از بناهای تاریخی این کشور آسیب دیده بودند از جمله کلیسای سنت فرانسیس در شهر آسیسی که سقف آن فروریخت.

در زلزله یکشنبه، قلعه بزرگ به جامانده از قرن چهاردهم آسیب جدی دیده است. سقف شماری از برج های کوچکتر این بنا فروریخته و بیم آن میرود که برج اصلی قلعه که ترک برداشته نیز فروبریزد. سه کلیسای قدیمی شهر نیز به شدت آسیب دیده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از شهردار سن فلیس سول پانارو نوشته: «عملا تمامی بخش هنری و تاریخی شهر از دست رفته است. کلیساها و برج ها ریخته اند. ساختمان تئاتر هنوز هست اما ترک برداشته.»

یکی از جان باختگان یک مرد مراکشی است که در شیفت شب کارخانه پلی استر کار می کرد. یک ایتالیایی ۵۷ ساله نیز بر اثر سقوط آهن آلات در شهر سنت آگوستینو جان باخت و دو مرد دیگر نیز در همان شهر زیر آوار کارخانه سرامیک جانشان را از دست دادند.

دو نفر دیگر، که یکیشان یک زن آلمانی است گفته می شود پس از زلزله دچار حمله قلبی شده و جان باختند و ده ها نفر دیگر مجروح شده اند.
زلزله بزرگ دیگری به مقیاس ۶/۳ در سال ۲۰۰۹ شمال ایتالیا را لرزانده بود که بر اثر آن ۳۰۰ نفر کشته شدند.

پاپ بندیکت شانزدهم، در سخنان روز یکشنبه اش برای قربانیان دعا کرد.
XS
SM
MD
LG