لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

صدور رای بدوی متهمان قتل مهرجویی؛ اعدام برای متهم ردیف اول و ۳۶ سال حبس برای متهمان دیگر


داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر - عکس از مریم سعیدپور
داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر - عکس از مریم سعیدپور

خبرگزاری قوه قضائیه از صدور رای بدوی متهمان پرونده قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر خبر داد و اعلام کرد که متهم ردیف اول این پرونده به «قصاص نفس» و متهم‌های ردیف دوم و سوم به ۳۶ سال حبس محکوم شدند.

حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز در این رابطه گفته که متهمان به جرائم ارتکابی و نحوه وقوع قتل‌ها «اقرار» کردند.

صدور حکم بدوی در حالی است که ۱۸ بهمن ماه مانوش منوچهری، وکیل اولیای دم مهرجویی و محمدی‌فر، با تاکید بر وجود «نقایص شکلی و ماهوی» در پرونده، گفته بود که نمی‌توان به حکمی که دادگاه صادر می‌کند خوشبین بود.

منوچهری روز چهارشنبه ۱۸ بهمن در گفتگو با روزنامه «اعتماد» تاکید کرده بود که با وجود درخواست‌های متعددش، «هنوز مواردی که به صورت معمول باید در رسیدگی در اختیار شکات و وکلای ایشان قرار گیرد» به او داده نشده و روند رسیدگی دارای «ایرادات متعدد» است.

جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قتل داریوش مهرجویی، سینماگر سرشناس، و همسرش وحیده محمدی‌فر، ۲۸ دی در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان البرز ۱۱ ساعت طول کشید.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرده که دو متهم پرونده شناسنامه ندارند و با آزمایش‌های پزشکی مشخص شده است هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند.

بنا بر اعلام رسانه‌های حکومتی، در جلسه پایانی دادگاه، یکی از متهمان پرونده با نام اسکندر، گفت که «هدف ما کشتن کسی نبود و فقط قصد سرقت از منزل مهرجویی را داشتیم»، اما متهم دیگر پرونده به نام میرویس گفت که قصد آنان «قتل بوده است.»

این در حالی است که پیش از آن، متهم اصلی پرونده قتل مهرجویی و محمدی‌فر، در روز چهارشنبه ۲۷ دی، در جلسه دادگاه کیفری استان البرز عنوان کرده بود که مرتکب این قتل نشده و «به زور اعتراف» به این اقدام کرده است.

خبر قتل داریوش مهرجویی در نخستین ساعات روز یکشنبه ۲۳ مهرماه ۱۴۰۲، به سرخط خبری رسانه‌ها تبدیل شد که واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت.

در ماه‌های گذشته وکلای مرتبط با پرونده از روند بررسی‌ها در جریان تحقیقات و تشکیل پرونده ابراز نگرانی کرده بودند و از مقامات قضایی خواسته بودند تا نواقص مطرح شده را برطرف کنند. با این وجود مقامات قضایی از روند پیگیری این پرونده دفاع کرده و درخواست‌های وکیل پرونده را بی‌پاسخ گذاشته اند.

XS
SM
MD
LG