لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

دادگاه پرونده قتل مهرجویی و محمدی‌فر با سخنان متناقض متهمان پایان یافت


داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر
داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر

پرونده رسیدگی به پرونده قتل داریوش مهرجویی، سینماگر سرشناس، و وحیده محمدی‌فر، همسرش، روز پنجشنبه ۲۸ دی، در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان البرز پایان یافت.

به گزارش رسانه‌های ایران، رسیدگی به اتهامات دو متهم دیگر به قتل آقای مهرجویی و خانم محمدی‌فر در روز پنجشنبه ۱۱ ساعت طول کشید.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی گفته است، دو متهم پرونده شناسنامه ندارند و با آزمایش‌های پزشکی مشخص شده است که هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند.

در جلسه پایانی دادگاه، یکی از متهمان پرونده با نام اسکندر، گفت که «هدف ما کشتن کسی نبود و فقط قصد سرقت از منزل مهرجویی را داشتیم» اما متهم دیگر پرونده به نام میرویس گفت که قصد آنان «قتل بوده است.»

در کنار این سخنان متناقض دو متهم پرونده، کریم، متهم ردیف اول پرونده، بار دیگر سخنان روز چهارشنبه ۲۷ دی، خود را تکرار کرد و منکر قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر شد.

او روز چهارشنبه گفته بود که مرتکب این قتل نشده و تحت فشار پلیس اعتراف به این اتهام را پذیرفته است.

در جلسه روز پنجشنبه، منوچهری، یکی سه وکیل خانواده مهرجویی و همسرش، مانند دادگاه روز قبل، تاکید کرد که با توجه به اعتراف متهمان به قتل و مشارکت در آن «از دادگاه تقاضای صدور حکم قصاص برای هر ۴ متهم پرونده به اتهام قتل عمدی، پرداخت دیه و صدور مجازات برای ورود به عنف و سرقت را دارم.»

آخرین جلسه دادگاه در حالی به پایان رسید که به‌ گفته رئیس کل دادگستری استان البرز، «رای مقتضی در مهلت قانونی از سوی دادگاه صادر خواهد شد.»

اسکندر، داوود، میرویس و کریم، چهار متهم پرونده هستند که به گفته دادستانی، در ماجرای قتل داریوش مهرجویی ‌و همسرش دست داشتند. انگیزه آنها از این قتل «خصومت، طلب مالی، و سرقت» عنوان شده است. در کیفرخواست، کریم به‌عنوان قاتل، و سه متهم دیگر هم‌دستان او معرفی شدند.

با توجه به اظهارات متناقض مقامات درباره تحقیقات، جزئیات قتل، چگونگی بازداشت متهمان و انگیزه آنها، پرسش‌های زیادی درباره روند صحیح دادرسی پرونده وجود دارد.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را مشابه «قتل‌های زنجیره‌‌ای» می‌دانند و می‌گویند که با انگیزه‌های سیاسی و با هدف ساکت کردن هنرمندان معترض به حکومت انجام شده است.

در این ارتباط، کانون نویسندگان ایران روز بیست و چهارم مهر، با اشاره به «قتل فجیع» داریوش مهرجویی و همسرش، وحیده‌ محمدی‌فر، اعلام کرد که «حاکمیت از پاسخ‌گویی به ابهامات و شرح چگونگی آنچه بر آن دو رفته است»، سر باز می‌زند.

XS
SM
MD
LG