لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

گروهی اسرائیلی خواستار رفراندوم برای تعیین آینده فلسطینی‌ها شدند


پرچم تشکیلات خودگردان فلسطینی ها در سازمان ملل متحد، نیویورک
پرچم تشکیلات خودگردان فلسطینی ها در سازمان ملل متحد، نیویورک

گروهی در اسرائیل متشکل از سیاستمداران و مقامات امنیتی پیشین اسرائیل، به همراه هنرمندان و فعالان اجتماعی آن کشور، از دولت اسرائیل خواسته اند تا تصمیم بر سر آینده سرزمین های فلسطینی را در یک رفراندوم سراسری به رای بگذارند.

این گروه پیشنهاد خود را پیش از پنجاهمین سالروز جنگ ۱۹۶۷ ارائه داده است، جنگی که در آن اسرائیل کرانه غربی، نوار غزه، و شرق اورشلیم را تصرف کرد.

این گروه اسرائیلی که خود را "تصمیم پنجاه" نامیده، توسط افرادی سرشناس از جنبش صلح اسرائیل رهبری می شود. این جنبش صلح معتقد است عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغال شده برای بقای کشور اسرائیل حیاتی است.

دیواری در کرانه غربی که میان اسرائیل و فلسطینی ها بنا شده است
دیواری در کرانه غربی که میان اسرائیل و فلسطینی ها بنا شده است

گروه "تصمیم پنجاه" باور دارد که تشکیل یک دولت فلسطینی آینده اسرائیل به عنوان یک دموکراسی استوار با جمعیتی اکثرا یهودی را تضمین خواهد کرد. به عقیده آنها گزینه دیگر، یک کشور دو دولتی است که در آن اسرائیل یا جمعیت اکثرا یهودی خود را از دست خواهد داد یا مجبور خواهد شد در چارچوب دولتی آپارتاید بر میلیون های فلسطینی که در منطقه پراکنده شده اند حکومت کند.

بنیانگذاران این گروه عامی ایالون، رئیس پیشین سازمان اطلاعاتی شباک اسرائیل، امرم میتزنا، یک ژنرال بازنشسته ارتش، و جیلاد شر، مذاکره کننده صلح تحت دولت ایهود باراک هستند.

سران این گروه نامه ای به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل، فرستاده و در آن خواستار برگزاری این رفراندوم سراسری شده اند. نتانیاهو خود از ایده یک دولت فلسطینی استقبال کرده است اما تلاش ها برای مذاکرات صلح در دوره حکومت او به خاطر اختلاف نظرها با فلسطینی ها تا کنون با شکست روبرو شده است.

XS
SM
MD
LG