لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

احتمال بازبینی آداب عبادی معابد یهودیان اسراییل


مقامات اسراییلی روز چهارشنبه (١٠ آوریل) اعلام کردند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل ایده آزادی دسترسی به دیوار ندبه یا دیوار غربی در اورشلیم را مورد بررسی قرار می دهد. مقامات نگران هستند که اقدامات پلیس منطقه برای کنترل شدید زنانی که برای عبادت به این منطقه می روند عاملی برای بیگانه شدن یهودیان خارج از کشور باشد.

این محوطه میزبان دو معبد یهودی دوران روم باستان است و دیوار ندبه در سال ١٩٦٧ و به هنگام جنگ خاورمیانه که اسراییل اورشلیم و کرانه باختری را تسخیر کرد، تحت کنترل اسراییل درآمد.

این معابد یکی از مقدس ترین اماکن پیروان یهودیت است و مرکز گردهمایی های عبادی و رویدادهای سالانه زندگی یهودیان جهان است اما مراسمی که در این اماکن برگزار می شوند از نظر قانونی بسیار مذهبی و براساس مقررات سنتی و دکترین حاکم بر اسراییلی های بسیار مذهبی برگزار می شوند، اما فقط تعداد بسیار اندکی از یهودیان مهاجر خارج از اسراییل از این شیوه های عبادی و آداب مذهبی افراطی پیروی می کنند.

در شرایطی که نمازگزاران زن و مرد جداگانه و تحت کنترل و تدابیر مذهبی شدید پلیس برای عبادت به این منطقه مقدس اورشلیم می آیند، احتمال دارد طرح پیشنهادی فرستاده ویژه آقای نتانیاهو شرایط را تا حدودی ساده تر کند و حضور علاقه مندان به عبادت در این منطقه مقدس تسهیل شود و بخش دیگری برای حضور همزمان مردان و زنان متعلق به فرقه های دیگر یهودیت در نظر گرفته شود.

پیشنهاد توسعه منطقه عبادی و اختلاف نظرهای کنونی به اعتراض گروهی مربوط است که خود را «زنان دیوار» می نامند. این گروه که آمریکایی تباران یهودی نیز بین آن ها هستند، علاقه داشتند تا هر ماه آداب مذهبی و عبادی را در این معابد یهودی به جای بیاورند، اما تلاش این زنان برای به جای آوردن این آداب با سرکوب پلیس مذهبی و بازداشت آنها در منطقه روبرو می شود زیرا بر اساس مقررات حاکم، به جای آوردن این آداب فقط ویژه مردان است.

دوری جستن و بیگانه شدن یهودیان بسیار افراطی و مذهبی از جمله خطراتی است که این طرح برای نتانیاهو به همراه خواهد داشت. نمایندگان این فرقه از یهودیان افراطی از دولت جدید نتانیاهو حذف شده اند و تغییرات احتمالی در این منطقه که زیر مجموعه مسجد الاقصا است، حتی واکنش های خشمگین و جدی را از جانب فلسطینیان متوجه وی خواهد کرد.

فرستاده ویژه آقای نتانیاهو، نیتان شارانسکی، وزیر پیشین کابینه اسراییل است. او قصد دارد این ایده را طی هفته جاری با رهبران یهودی ایالات متحده مطرح کند و پس از بازگشت از آمریکا دیدگاههای آنها را با آقای نتانیاهو در میان بگذارد.

آقای نتانیاهو که یک شخصیت سکولار و دست راستی است، نگران از دست دادن حمایت جامعه مهاجر یهودی خارج از کشور از اسراییل در برهه ای است که فشارهای بین المللی برای پیشبرد مذاکرات صلح با فلسطینیان افزایش یافته است. به همین دلیل است که آقای نتانیاهو از فرستاده ویژه خود خواسته است تا با موضع آشتی جویانه با یهودیان مهاجر برخورد کند.

پیشنهاد فرستاده ویژه نخست وزیر اسراییل این است که منطقه قدیمی و باستانی در منطقه جنوبی دیوار را به گونه ای تغییر دهند که به میدان کنونی ویژه عبادت نمازگزاران یک ورودی داشته باشد و به مکانی وصل شود که زنان و مردان اجازه داشته باشند در آن با هم و آزادانه عبادت کنند. او با اشاره به عدم حفاری باستان شناسی در منطقه خواسته است تا سراسر این اماکن مذهبی که معابد در آن واقع شده اند به عبادت نمازگزاران یهودی اختصاص داده شود.

وی تاکید کرده است بر اساس این طرح هیچ آسیب و خسارتی به محوطه اطراف الاقصی وارد نخواهد شد. مسجد الاقصی سومین حرم مقدس مسلمانان جهان است و فلسطینیان نگران هستند که اینگونه تصمیمهای اسراییل همچون گذشته با خشونت و ناآرامی همراه باشد.

شارانسکی، فرستاده ویژه نخست اسراییل و رئیس نهاد شبه دولتی «آژانس یهودی برای اسراییل» گفته است طرح تحول دیوار غربی را به رهبران یهودی و فرقه های مختلف در اسراییل و در ایالات متحده و وزرای کابینه اسراییل تقدیم کرده است. او می گوید هرکس نگرانیهای خاص خود را دارد، اما از سویی دیگر همه شرایط را درک می کنند و متوجه اند که انشقاق و اختلاف نظر در مورد «دیوار غربی» باید پایان یابد و این منطقه باید به عنوان مکانی برای اتحاد و همبستگی بازسازی شود.
XS
SM
MD
LG