لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

کشف يک گنجينه غنی هنری باستانی در اورشليم


کشف يک گنجينه غنی هنری باستانی در اورشليم
کشف يک گنجينه غنی هنری باستانی در اورشليم

باستان شناسان روز دوشنبه ۱۷ مرداد اعلام کردند، حفاری يک تونل در اورشليم، حقايق تازه ای را در زمينه تاريخ دو هزار سال پيش مردم اين سرزمين روشن کرده است.

اين تونل که تاريخ احداث آن به دوران روم باستان باز می گردد، گنجينه ای بسيار غنی از آثار هنری دوران پيش از ويرانی معبد دوم اورشليم است.

حفاری تونل های زهکشی، بخشی از اقداماتی است که در زمينه بهسازی شبکه های زيرزمينی شهر اورشليم انجام می گيرد.

باستانشناسان مرکز پژوهش های باستانی اسراييل روز دوشنبه از کشف يک شمشير متعلق به لژيونرهای روم باستان در تونل خبر دادند. اين شمشير ۶۰ سانتيمتر طول دارد و غلاف چرمين آن بi طرزی نادر، سالم و دست نخورده باقی مانده است.

تونل زير زمينی اورشليم در واقع شهری ديگر در زير اورشليم است که دو هزار سال پيش توسط مهندسان رومی با هدف زهکشی آب باران احداث شده است. از سوی ديگر گفته می شود مبارزان و دگرانديشان يهودی نيز از بيم آزار سربازان رومی از آن به عنوان مخفيگاه استفاده می کرده اند.

بخش های زيادی از شهر اورشليم در سال ۷۰ پس از ميلاد مسيح به دست سربازان رومی با خاک يکسان شد.

اِلی شوکرون، سرپرست تيم حفاری در مرکز پژوهش های باستانی اسراييل، می گويد: ما اشيای زيادی پيدا کرده ايم که معتقديم متعلق به مبارزان يهودی است که در اين محل مخفی می شده اند، مثل چراغ نفتی، ديگ و قابلمه، وسايلی که آن زمان مردم از آنها استفاده می کردند و شايد به عنوان يادگار با خود بر می داشتند به اميد اينکه روزی برگردند.

يکی ديگر از اشيای به دست آمده، کنده کاری يک شمعدان هفت شاخه است که معمولا يهوديان در جنگها از آنها استفاده می کردند.

اين آثار در نزديکی ديوار غربی مسجد الاقصی يافت شده است، جايی که اکنون قبه الصخره و مسجد الاقصی بر آن قرار دارند.

شهر اورشليم يکی از چهار شهر مقدس يهود محسوب می شود و در کنار شهرهای صفاد، حبرون، و طبريه محل سکونت بسياری از دانشمندان مذهبی يهودی است. اين شهر پس از مکه و مدينه سومين شهر مقدس در اسلام و مقدس ترين شهر در مسيحيت به شمار می آيد.

XS
SM
MD
LG