لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

نتانیاهو: گروگان‌ها تا آغاز عملیات زمینی اسرائیل در بیمارستان شفا بودند


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل. آرشیو
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل. آرشیو

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه ۲۵ آبان گفت که «نشانه‌های قوی» وجود دارد که نشان می‌دهد گروگان‌های حماس در بیمارستان شفا در غزه بودند، اما هنگامی که ارتش اسرائیل عملیات زمینی را در غزه آغاز کرد، دیگر در آنجا نبودند.

آقای نتانیاهو که در گفتگو با شبکه خبری «سی‌بی‌اس» سخن می گفت افزود که نشانه‌های قوی وجود داشت که گروگان ها در بیمارستان شفا نگهداری می‌شدند، که یکی از دلایل ورود ما به بیمارستان بوده است.

او افزود: «اگر آنها [گروگان ها] در آنجا بودند، بیرون آورده می‌شدند.»

بنیامین نتانیاهو به رغم اشاره به این که دولت او اطلاعاتی درباره گروگان‌ها دارد، از توضیح بیشتر خودداری کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل تنها گفت: «هرچه کمتر در مورد آن صحبت کنم، بهتر است.»

آقای نتانیاهو در بخش دیگری از این گفتگو، در مورد برقراری آتش بس گفت که عملیات زمینی اسرائیل، «حماس را برای دستیابی به آتش بس تحت فشار قرار داده است.»

او گفت: «اگر بتوانیم گروگان‌های خود را پس بگیریم، آتش‌بس موقت خواهیم داشت. من فکر نمی‌کنم توضیح بیشتر در مورد آن به این هدف کمک کند.»

بنیامین نتانیاهو همچنین بدون دادن پاسخ به این پرسش که اسرائیل با آزادی زندانیان فلسطینی در ازای آزادی گروگان‌ها موافقت خواهد کرد یا خیر، گفت که این موضوع «محرمانه» است.

شبه نظامیان حماس در جریان حمله روز ۱۵ مهر به اسرائیل، بیش از ۲۴۰ تن را به گروگان گرفتند که در میان آنها کودکان خردسال و کهنسالان وجود دارند.

تاکنون گزارش های بسیاری در مورد احتمال توافق در این مورد و با اشاره به آمار متفاوتی از تعداد زندانیان فلسطینی و گروگان ها منتشر شده است. پیشتر گفته شده بود که حماس خواستار آزادی هزاران زندانی فلطسینی است اما در هفته های اخیر کمتر در این مورد سخن گفته شده است.

آقای نتانیاهو در مورد بحث های مربوط به تلفات غیر نظامیان در غزه تاکید کرد که اسرائیل در تلاش است تا «حماس را با حداقل تلفات غیرنظامی» نابود کند و گفت که این کشور به دنبال «اشغال» غزه نیست.

او گفت که اسرائیل خواستار « جلوگیری از ظهور مجدد تروریسم»‌ است و در این ارتباط به تجربه های آلمان و ژاپن پس از جنگ دوم جهانی اشاره کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت که آزادسازی فلسطینیان از دست حماس آینده ای واقعی را برای آنها رقم خواهد زد و تاکید کرد که فلسطینی ها به تغییر رهبری نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG