لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

وزیر دفاع اسرائیل: عملیات در غزه با ادامه «تعقیب رهبران حماس» در جنوب دنبال می‌شود


یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل
یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز پنج‌شنبه ضمن تشریح برنامه‌های اسرائیل برای مرحله بعدی جنگ خود در غزه گفت این نبرد با رویکردی هدفمندتر در بخش شمالی و ادامه تعقیب رهبران حماس در جنوب ادامه خواهد یافت.

به گزارش رویترز، وزیر دفاع اسرائیل افزود: «در منطقه شمالی نوار غزه، ما به رویکرد جنگی جدید مطابق با دستاوردهای نظامی روی زمین خواهیم رفت و به حملات، تخریب تونل‌ها، حملات هوایی و زمینی و عملیات نیروهای ویژه ادامه خواهیم داد.»

او تصریح کرد در جنوب منطقه غزه نیز عملیات برای از بین بردن رهبران حماس و نجات گروگان‌ها تا زمانی که لازم تشخیص داده شود ادامه خواهد یافت.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین تاکید کرد که پس از جنگ، حماس دیگر کنترل غزه را در دست نخواهد داشت و اسرائیل آزادی عمل عملیاتی خود را حفظ خواهد کرد ولی اسرائیل تمایلی به حضور غیرنظامی در غزه پس از جنگ ندارد و ترجیح می‌دهد تا نهادهای فلسطینی مسئول این منطقه باشند با این شرط که دیگر هیچ‌گونه اقدام خصمانه یا تهدیدی علیه کشور اسرائیل صورت نگیرد.

آمریکا و اسرائیل در زمینه چگونگی اداره نوار غزه بعد از پایان جنگ با حماس اختلاف‌ نظر دارند.ایالات متحده خواهان کنترل کامل این باریکه توسط یک دولت فلسطینی است اما مقامات اسرائیل می‌گویند یا اسرائیل یا یک نهاد بین‌المللی باید اداره نوار غزه را برعهده بگیرد.

در جریان حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل، ۱۲۰۰ نفر از جمله زنان، کودکان، و سالخوردگان قتل‌عام و حدود ۲۴۰ تن دیگر نیز از سوی ستیزه‌جویان فلسطینی به عنوان گروگان به نوار غزه ربوده شدند.

آمریکا، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها گروه حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG