لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

انتخابات اسراييل و مسأله حمله نظامی به ايران


انتخابات اسراييل و مسأله حمله نظامی به ايران
انتخابات اسراييل و مسأله حمله نظامی به ايران

با نزديک شدن انتخابات پارلمانی در اسراييل، اختلاف احزاب سياسی اسراييل بر سر ايران شدت می گيرد.

طی روزهای اخير حزب ليکود خواستار انحلال پارلمان اسراييل و برگزاری انتخابات زودهنگام در اين کشور شده است. انتظار می رود اگر انتخابات در شهريور ماه برگزار شود حزب ليکود ٣۰ کرسی از ١٢۰ کرسی پارلمان اسراييل را از آن خود کند؛ هم اکنون اين حزب ٢۷ کرسی پارلمان را در اختيار دارد.

برخی از ناظران مسائل منطقه معتقدند برگزاری انتخابات زودهنگام امکان حمله نظامی اسراييل به ايران را کاهش خواهد داد.

اهود باراک، وزير دفاع اسراييل، با رد اين نظرات تاکيد کرد که انتخابات تاثيری بر سياست تل آويو در قبال تهران نخواهد داشت و دولت اسراييل بر اساس منافع استراتژيک اين کشور عمل خواهد کرد.

در همين حال جنگ لفظی ميان اهود باراک، وزير دفاع اسراييل، و اهود اولمرت، نخست وزير سابق، اين کشور بالا گرفته است. محل اختلاف، سياست های امنيتی دولت کنونی تل آويو و مواضع نخست وزير و وزير دفاع اسراييل در قبال برنامه اتمی ايران است.

آقای اولمرت که عضو حزب ليبرال کديما است منتقد سياست های امنيتی حزب محافظه کار ليکود می باشد. اهود اولمرت هفته پيش با اشاره به خطر ايران اتمی گفته بود اسراييل نبايد در حمله به ايران پيشدستی کند.

طی ماه های اخير مقام های اسراييلی با تاکيد بر خطر ايران اتمی، از امکان حمله به تاسيسات اتمی ايران سخن گفته اند. اهود اولمرت و چند تن از مقام های سابق امنيتی اين کشور می گويند جهان نبايد ايران مسلح به سلاح اتمی را بپذيرد اما اسراييل نيز نبايد در حمله به ايران پيشدستی کند.

در واکنش به اظهارات مقام های پيشين اسراييل، اهود باراک در مصاحبه با روزنامه يزرائيل حيوم گفته است سخنان اولمرت و همراهانش به نفع ايران است.

XS
SM
MD
LG