لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

جنگ لفظی در اسرائیل بر سر برنامه اتمی ایران


جنگ لفظی در اسرائیل بر سر برنامه اتمی ایران
جنگ لفظی در اسرائیل بر سر برنامه اتمی ایران

هاآرتض، روزنامه انگلیسی زبان اسرائیل زیر عنوان «براک می گوید اولمرت و روسای سابق موساد و شین بیت به ایران خدمت می کنند» می نویسد اهود براک وزیر دفاع روز پنجشنبه بشدت از اهود اولمرت نخست وزیر سابق، میر داگان رئیس سابق موساد، و یووال دیسکین رئیس سابق شین بت برای بی رنگ جلوه دادن خطر ایران انتقاد کرد و گفت این سه به تهران خدمت می کنند.

براک در مصاحبه ای با روزنامه ایزرائیل حیم انتقادهای مداوم اولمرت، داگان و دیسکین را از خود، و از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر بر سر مسئله ایران، تقبیح کرد.

براک گفت «دار و دسته اولمرت دور دنیا راه افتاده اند و طوری صحبت می کنند که خدمت به ایران است».

اولمرت اندکی بعد به انتقاد براک پاسخ داد و گفت وزیر دفاع مطمئنا بزودی از صحنه سیاسی محو می شود.

جروزالم پست روزنامه انگلیسی زبان اسرائیل زیر عنوان «اولمرت، براک را بر سر اظهاراتش در مورد ایران، بشدت تقبیح کرد» می نویسد رادیوی ارتش روز پنجشنبه گزارش داد که سخنگوی اولمرت گفته است هر اسرائیلی باید چراغ خطری را ببیند که در باره وارد شدن آسیبی جدی به امنیت اسرائیل توسط اهود براک وزیر دفاع در دوران وزارتش هشدار می دهد.

این بیانیه اولمرت جدید ترین شلیک دریک جنگ لفظی بر سر سیاست دفاعی کشور است.

واشنگتن پست در گزارشی از اورشلیم زیر عنوان «مسئولان امور امنیتی اسرائیل می گویند مبارزات انتخاباتی برتصمیم گیری راجع به حمله یا عدم حمله به ایران اثر نمی گذارد» می نویسد دو مقام ارشد امنیتی اسرائیل روز چهارشنبه گفتند احتمال برگزاری انتخابات پیش از موعد، بر تصمیم گیری در باره حمله یا عدم حمله به تاسیسات اتمی ایران اثر نخواهد گذاشت.

اهود براک وزیر دفاع، و موشه یالون معاون نخست وزیر، هردو در اظهار نظرهائی که روز چهارشنبه منتشر شد می گویند تصمیم گیری در مورد سیاست مربوط به ایران صرفا بر اساس منافع استراتژیک انجام خواهد گرفت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اوایل هفته با مطرح ساختن این نظر که وی ممکن است یک سال زودتر از موعد معین خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی شود، هرگونه برنامه نظامی اسرائیل را با ابهامی بیشتر مواجه ساخته است.

رسانه های اسرائیل روز چهارشنبه گزارش دادند که تاریخ برگزاری انتخابات ممکن است برای روز چهارم سپتامبر در نظر گرفته شود.

لس آنجلس تایمز در گزارشی از اورشلیم زیر عنوان «اقدام برای انتخابات پیش از موعد در اسرائیل می تواند حمله به ایران را معوق بگذارد» می نویسد حرکت به سوی انتخابات پیش از موعد در اسرائیل جدیدترین نشانه حاکی از بعید بودن احتمال حمله به تاسیسات اتمی ایران ظرف چند ماه آینده است.

تحلیل گران می گویند بعید است نتانیاهو پیشتازی راحت و آسوده در نظرسنجی ها بر رقیبانش را با عملیاتی پیچیده و خطرناک علیه ایران به خطر بیاندازد.

انتخابات پیش از موعد فقط یکی از عواملی است که احتمال حمله به ایران در آینده ای نزدیک را کم می کند. بعضی رهبران اسرائیلی ضمن ابراز بدبینی هشدار می دهند که چنین عملیاتی می تواند به یک جنگ منطقه ای بیانجامد.

XS
SM
MD
LG