لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

گزارش: رهبران اسراييلی و فلسطينی در اورشليم و شرم الشيخ برای صلح مذاکره خواهند کرد


می گويند زمان برای گذر از اختلافات ديرينه و دستيابی به صلحی پايدار در جريان مذاکرات مستقيمِ دو طرف، فرا رسيده است.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، در اولين جلسه کابينه آن کشور بعد از شروع مذاکرات صلح خاورميانه گفت «برای موفقيت اين گفتگوها، اين بار بايد از تجارب ۱۷ سال مذاکره با فلسطينيان درس گرفته و خارج از چارچوب های هميشگی رفتار کنيم. برای حل مشکلات پيچيده و پيدا کردن راه های عملی، بايد قوه ابتکار داشته باشيم. بعبارت ديگر، برای مشکلات قديمی، بايد راه حل های جديد پيدا کنيم. شخصاً معتقدم در صورتيکه راه حل ها متضمن حفظ منافع ملی اسراييل و امنيت اين کشور باشد، دستيابی به توافقی تاريخی با طرف فلسطينی امکانپذير است.»

ده ماه پيش، اسراييل به منظور راضی کردن فلسطينيان به بازگشت به ميز مذاکرات، تواقفی ده ماهه درمورد شهرک سازی در ساحل غربی را اعلام کرد، پايان اين مهلت در ۲۶ سپتامبر برابر با چهارم مهرماه اولين آزمون مذاکرات مستقيم ميان فلسطينيان و اسراييل است.

نخست وزير اسراييل پيشتر در مقابل پيشنهاد تمديد اين وقفه مقاومت کرده است و رييس تشکيلات خودگردان فلسسطينی نيز تهديد کرده است در صورت از سرگرفته شدن فعاليت های شهرک سازی از مذاکرات عقب خواهد کشيد. اوزی لاندو، وزير امور زيربنايی اسراييل، می گويد که تعليق شهرک سازی در کرانه باختری سه هفته ديگر به پايان خواهد رسيد و دولت بايد بر سر حرفی که پيش از اين زده پايبند باشد. فلسطينيها شهرک سازی در سرزمين هايی را که اسراييل در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد چالشی در مقابل تشکيل کشور آينده خود می دانند.

وزير دارايی اسراييل به نمايندگی از ساير همفکران خود در کابينه می گويد، کشور متبوع وی در مورد تعهد يکجانبه خود در خصوص ساخت و سازها مذاکره نمی کند. در خبر ديگری، هواپيماهای اسراييل سحرگاه يکشنبه ۳ تونل را در شهر غزه بمباران کردند که بر اثر آن دو فلسطينی کشته و دو تن ديگر زخمی شدند، و در بمباران مشابهی در شنبه شب نيز دو فلسطينی مفقود الاثر شده اند، حملاتی که به گفته ارتش اسراييل به تلافی دو حمله تروريستی حماس در ساحل غربی در هفته گذشته انجام شد.

اما نخست وزير اسراييل می گويد برای دست يابی به صلح با فلسطينيان بايد شيوه هايی جديد و توأم با خلاقيت اتخاذ کرد.

بنيامين نتانياهو می گويد که برای رسيدن به صلح با فلسطينيان بايد به يک برداشت جديد همراه با خلاقيت متوسل شد. آقای نتانياهو که اخيراً پس از ملاقات با محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، در واشنگتن، به اسراييل بازگشته است، هيچ اشاره ای به راه حل های احتمالی اختلاف هايی که در گذشته رسيدن به صلح را غير ممکن ميساخت، نکرد. نخست وزير اسراييل در ديدار با محمود عباس تعهد کرد تلاش خواهد کرد در عرض يکسال آينده به توافق صلح دست يابند.

مذاکرات مستقيم اسراييل و فلسطينيان روز پنجشنبه گذشته و پس از دو سال وقفه و باوجود بدبينی که هم در اسراييل و هم در سرزمين های فلسطينی ديده می شود، از سر گرفته شد.

قرار است ديدار بعدی محمود عباس و بنيامين نتانياهو در روز های ۱۴ سپتامبر در شرم الشيخ در مصر، و ۱۵ سپتامبر در اورشليم، انجام شود. هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه امريکا، و جرج ميچل، فرستاده ويژه آمريکا برای خاورميانه، نيز در آن نشست حضور خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG