لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

رئیس جمهوری اسرائیل رسما «بنیامین نتانیاهو» را مامور تشکیل کابینه کرد


«رووین ریولین» رئیس جمهوری اسرائیل در نامه رسمی، آقای نتانیاهو را مامور تشکیل دولت کرد.
«رووین ریولین» رئیس جمهوری اسرائیل در نامه رسمی، آقای نتانیاهو را مامور تشکیل دولت کرد.

«رووین ریولین» رئیس جمهوری اسرائیل روز چهارشنبه ۲۸ فروردین رسما بنیامین نتانیاهو را مامور تشکیل دولت جدید اسرائیل کرد. به این ترتیب آقای نتانیاهو در آستانه رکورد تاریخی پنجمین دوره نخست وزیری اسرائیل قرار دارد.

بعد از پیروزی محسوس حزب لیکود در انتخابات سه شنبه هفته پیش، پیش بینی می شد که این حزب بتواند ائتلاف اکثریتی برای تشکیل دولت را داشته باشد.

بنیامین نتانیاهو ۶۹ ساله، سه دوره پیاپی و کلا چهاردوره نخست وزیر بوده و اگر اینبار دولت را تشکیل دهد، رکورد طولانی ترین نخست وزیر اسرائیل را خواهد زد. پیش از این، «دیوید بن گوریون» بنیانگذار و اولین نخست وزیر اسرائیل طولانی ترین سابقه را داشت.

در اسرائیل بعد از انتخابات پارلمانی، هر حزبی که بتواند ائتلاف اکثریت (شصت به علاوه یک نماینده) را در کنست داشته باشد، می تواند دولت تشکیل دهد.

روز سه شنبه رئیس جمهوری اسرائیل گفته بود یک اکثریتی از اعضای پارلمان اسرائیل به او مشاوره داده اند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دولت جدید را تشکیل دهد.

تایمز اسرائیل روز سه شنبه نوشت احزاب «اسرائیل بیتونا»، «بیت یهودی» و «شاس» از جمله احزابی هستند که به همراه حزب لیکود (حزبی که نتانیاهو رهبر آن است) با نخست وزیری نتانیاهو موافق هستند.

کسی که از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل کابینه می شود، ۴۲ روز فرصت دارد که دولت را تشکیل دهد. اگر او نتواند، رئیس جمهوری فردی دیگر از را برای تشکیل دولت انتخاب می‌کند.

نتانیاهو در عین حال با یک تحقیقات قضایی روبرو است. او به فساد مالی متهم است اما نخست وزیر اسرائیل خود را بی گناه می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG