لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

چطور دشمنان اسرائیل در ساخت تونل های جنگی خبره شدند


گزارشی از ست فرنتزمن در روزنامه جروزالم پست

در آوریل سال ۲۰۱۷، یک هواپیمای «ام سی ۱۳۰» آمریکا بر فراز کوههای شرق افغانستان یک بمب ۹۷۹۷ کیلویی انداخت که بزرگترین بمب غیرهسته ای به کار رفته است. هدف از این اقدام، انهدام یک شبکه تونل مورد استفاده داعش در افغانستان بود.

۳۶ عضو داعش در آن انفجار مهیب کشته شدند. شبکه تونل داعش پیچیده تر از تونل های ساخته شده توسط حزب الله در جنوب لبنان بود.

پنهان شدن در غارها و تونل های پیچیده یکی از روش های مورد استفاده گروه های تروریستی در افغانستان بوده است و طی سال ها این گروه ها در ساخت تونل های زیرزمینی با تجربه تر شده اند.

این گونه تونل ها طی دهه ها در عراق، سوریه، و افغانستان دیده شده است. بعضی از تونل های قدیمی در افغانستان توسط طالبان و القاعده ساخته شده بود.

تونل های ساخت حزب الله زیر مرز اسرائیل و لبنان که اخیرا کشف شد، پیچیدگی فوق العاده ای ندارد. سابقه ساخت این تونل ها به جنگ دوم لبنان در سال ۲۰۰۶ برمی گردد.

پس از خروج اسرائیل از جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰، حزب الله سال ها وقت و سرمایه صرف توسعه تونل ها و مخفیگاه های ضد بمب زیرزمینی کرد.

ارتش آمریکا می گوید که حزب الله ساخت این تونل ها را از «ویت کنگ»های ویتنام در جریان جنگ دهه ۶۰ میلادی با آمریکا الهام گرفته است.

ویت کنگ ها سیستم تونل های زیرزمینی عظیمی حفر می کردند. یکی از آن ها در «چو چی» ۲۵۰ کیلومتر طول داشت.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG