لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

متن کامل گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با نخست وزیر اسرائیل درباره رژیم جمهوری اسلامی ایران


گرتا ون ساسترن همکار صدای آمریکا روز جمعه در حاشیه سازمان ملل با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفتگوی اختصاصی داشت. آقای نتانیاهو در حالی در این گفتگو شرکت کرد که روز قبل از آن، بخشی از سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل را به انتقاد از جمهوری اسلامی ایران و حامیان اروپایی این کشور اختصاص داد. او همچنین به ادامه مخفی کاری جمهوری اسلامی درباره برنامه هسته ای خود اشاره کرد.

متن کامل این گفتگو را در زیر بخوانید:

گرتا ون ساسترن: شما دیروز در مجمع عمومی صحبت کردید پوستری را از محلی نشان دادید که گفتید ایرانی ها مقداری اسناد مربوط به مواد اتمی یا بقایای آن را مخفی کرده اند. اما داخل تهران واکنش نشان داده اند.

نتانیاهو: چند ماه قبل، ما یک آرشیو اتمی مخفی را علنی کردیم که که در آن رژیم ایران اسناد برنامه سلاح های اتمی مخفی خود را نگهداری می کرد. ما آن ها را نشان دادیم. ما به تهران رفتیم و آن را خارج کردیم. صد هزار سند. و من آن خلاصه ای از آن اسناد را نشان دادم.

دیروز در سازمان ملل ما این حقیقت را افشا کردیم که تاسیسات مخفی دیگری وجود دارد: مواد اتمی مخفی. آنها چیزهای زیادی در آنجا نگه داری می کردند که بخشی از آن، تجهیزات برنامه اتمی شان و همچنین اسناد این برنامه بود. ما می‌دانیم ماه گذشته، آنها ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو را از این سایت خارج کردند و در سطح تهران پخش کردند. چرا آنها این مواد را مخفی نگاه می‌دارند؟ چرا موادی را که مخفی کرده اند به جهان، به آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان نمی دهند؟ زیرا می خواهند به برنامه اتمی خود بر خلاف تعهداتشان و وعده هایی که در توافق اتمی ایران داده اند، مخفیانه ادامه دهند و این چیزی است که افشا شده است.

سئوال: شما در باره این حقیقت صحبت کردید که اسرائیلی ها گفته اند دو کشف صورت گرفته که این دومین آنها است. گفتید آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازرسی به ایران نرفته است . آیا شما از آژانس خواسته اید به ایران برود و بازرسی انجام دهد؟

نتانیاهو: بله ما درخواست کردیم.

س: واکنش آن‌ها چیست؟

نتانیاهو: از شش هفته قبل و تا این لحظه واکنشی نشان نداده اند. امیدوارم اکنون اقدام کنند و مطمئن هستم رژیم ایران با تمام توان، بازرسان را به اماکن دیگری هدایت می کند و نه آن انبار. باید اجازه دهند که بازرسان بیایند و دویست سیصد متر اطراف آن را بازرسی کنند.

سئوال: ایرانی‌ها می‌گویند تا کنون ۱۲ بار بازرسی انجام شده است. شاید نه این انبار مشخص. آیا قبول دارید آن‌ها ۱۲ بار بازرسی شده اند.

نتانیاهو: در این انبار ، نخیر.

سئوال: در این انبار ، نه ، اما کلا ، ...

نتانیاهو: ایران کشور بزرگی است. تقریبا به اندازه اروپاست. چه معنی می دهد که بگوییم ۱۲ بازرسی در اروپا انجام شده است. فرض کنید که بگویم من به شما ۱۲ بازرسی می دهم در هر کجا در آمریکا که بخواهید. آمریکا کشور بزرگی است. می توانید هر چه می خواهید مخفی کنید.

نخست وزیر اسرائیل: چند هفته قبل، دیپلمات های ایرانی در اروپا برای قتل اتباع ایرانی در خاک اروپا برنامه ریزی کرده بود. با اطلاعاتی که ما به مقامات اروپایی دادیم، مچ ها آن باز شد. در همان هفته، رهبران اروپا برای روحانی رئیس جمهوری ایران فرش قرمز پهن کردند.

باید بتوانید آن سایت بخصوص را بازرسی کنید. آن محل را که ما می گوییم. محلی که ما اطلاعات داریم ، موادی را مخفی کرده اند. باید بلافاصله بازرسی کنند. یادتان هست آن ها در باره بازرسی‌ها در توافق اتمی ایران چه گفتند. گفتند ما بازرسی در هر کجا در هر زمان می خواهیم. بسیار خوب ، چطور است همین الان و در همین محل بازرسی صورت گیرد.

سئوال: آژانس قطعا می‌تواند به آن جا برود. لااقل این گونه ادعا می‌کنند.

نتانیاهو: پس باید بروند. فکر می کنم می خواهند کار درست را انجام دهند و من دیروز گفتم، خب، انجام بدهید.

سئوال: سه سال قبل شما گفتید توافق ایران توافق بدی بود. پرزیدنت ترامپ نیز اکنون، از توافق خارج شده است. به کلام شما که دیروز گفتید، کشورهای اروپایی یا رهبران آن‌ها از ایران دلجویی می‌کنند؛ واژه سنگینی است. چرا گفتید دلجویی می‌کنند؟

نتانیاهو: از چه واژه دیگری استفاده کنم. چند هفته قبل، دیپلمات‌های ایرانی در اروپا برای قتل اتباع ایرانی در خاک اروپا برنامه ریزی کرده بود. با اطلاعاتی که ما به مقامات اروپایی دادیم، مچ آن‌ها باز شد.

در همان هفته، رهبران اروپا برای روحانی رئیس جمهوری ایران فرش قرمز پهن کردند. در همان هفته‌ای که به اصطلاح دیپلمات ها می‌خواستند اشخاص بی‌گناه را در خاک اروپا به قتل برسانند، رهبران اروپایی برای روحانی فرش قرمز پهن کردند. به این کار اروپایی‌ها چه بگوییم؟ همسازی؟ شما برای من واژه دیگری پیدا کنید. من آن را دلجویی می‌خوانم. و مقایسه کنید. زیرا چند هفته قبل از آن، ماموران ایران تلاش کردند همین توطئه را در آمریکا انجام دهند. آمریکا با ایران مقابله می‌کند. ایران را تحریم می‌کند اما رهبران اروپایی با رهبران ایران ملاقات میکنند و می خواهند راه هایی برای دور زدن تحریم ها پیدا کنند. دوست ندارم بگویم ولی این دلجویی است.

سئوال: انگیزه اروپا چیست؟ پول؟ معاملات تجاری؟ چرا اروپا نمی‌خواهد به اصطلاح بر ایران فشار بگذارد و حتی آژانس را تشویق کند که برود و بازرسی کند؟

نتانیاهو: ببینید، شاید هنوز به این عقیده باور ندارند که این توافق، جنگ را به عقب می‌اندازد. واقعیت این است که جنگ را نزدیک تر کرده است؛ زیرا تعلیق تحریم ها تحت توافق اتمی ثروت بزرگی نصیب ایران کرد اما از آن برای بهبود زندگی مردم استفاده نکردند. برای احداث بیمارستان ، مدرسه و حل مشکل حاد آب استفاده نکردند. به مردم خودشان رسیدگی نکردند. ۵۰ میلیارد دلار به امپراطوری تهاجمی خود اختصاص دادند تا خاورمیانه را فتح کنند. هر مخالفی را بکشند و در پی نابودی اسرائیل هستند.

نخست وزیر اسرائیل: ویدیویی ها را هر چند هفته منتشر می کنم که در باره موضوعات مختلف درباره مشکل آب و غیره صحبت می کنم. در باره تمایل مان برای بازسازی روابط دوستانه و مودتی که بین مردم بهود و ایرانی برای هزاران سال وجود داشته است. من واکنش هایی گرفته ام. وقتی اولین ویدیو منتشر شد، متحیر شدم.

شاید رهبران اروپا آن چه مردم ایران درک کرده اند را درک نکرده اند که این رژیمی ویرانگر و تهاجمی است که به مردم ایران ستم می کند. می خواهد کشورهای دیگر در خاورمیانه را تحت سلطه در آورد.

ایران تروریست ترین قدرت جهانی است. اروپایی هنوز می خواهند ایران آن گونه باشد که آن های می خواهند نه آن گونه که واقعا هست. باید بیدار شوند و این را حقیقت را به رسمیت بشناسند. آنها تهاجمی‌ترین قدرت تروریست در کره زمین هستند.

تعلیق تحریم‌ها آخرین کاری بود که می بایست انجام دهند که به آنها توانایی گسترش امپراطوری خود، توانایی تهاجم و برنامه اتمی را بدهد.

سئوال: حال که آمریکا تحریم ها را احیا کرده و پرزیدنت ترامپ می‌خواهد تحریم های بیشتری در نوامبر احیا کند، تاثیر این تحریم ها در داخل ایران چیست؟

نتانیاهو: تحریم ها گسترده است. تحولات جالبی در ایران را مشاهده می‌کنیم. زنان را می‌بینیم که علیه حجاب اعتراض می کنند. رانندگان کامیون و تجار بازار را می بینید که اعتصاب می‌کنند و می‌بینید که در سراسر ایران در نقاط دور دست و نه فقط در مناطق خاصی در شهرها، رخ می دهد.

به نظر من این اعتراض ها، تنفر عمومی مردم است. مردم درک کرده‌اند که این رژیم دارای یک تفکر دیوانه وار است. به آن صدور انقلاب اسلامی می گویند. مردم می گویند کافیست. از سوریه، لبنان و غزه خارج شوید و برای ما کار کنید.

این، واکنشی سالم و شجاعانه است. من با مردم ایران صحبت می کنم. ویدیویی ها را هر چند هفته منتشر می کنم که در باره موضوعات مختلف درباره مشکل آب و غیره صحبت می کنم؛ درباره تمایل مان برای بازسازی روابط دوستانه و مودتی که بین مردم یهود و ایرانی برای هزاران سال وجود داشته است. من واکنش‌هایی گرفته ام. وقتی اولین ویدیو منتشر شد، متحیر شدم. زیرا آن‌هایی که به نخست وزیر اسرائیل واکنش نشان داده بودند، ایرانی بودند و با نام خودشان. گفتم شاید در اجتماع ایرانی ها در لس آنجلس ، لندن یا پاریس هستند. نه این ها در ایران زندگی می کنند. به افراد اطلاعاتی خودمان گفتم، چه خبر است؟ این‌ها جان شان را به خطر می‌اندازند.

چند هفته بعد اعتراض ها شروع شد. نمی‌گویم به علت ویدیوهای من، اما نشان می‌داد که مردم خسته شده اند. از رژیم تروریستی خسته شده اند. از این تبلیغات و ستم خسته شده‌اند. آزادی می‌خواهند و زندگی خوب می خواهند.

سئوال: رهبرانی که شما را دیروز دیدند، همه در سازمان ملل سخنرانی شما را شنیدند. این سخنرانی در داخل ایران پخش شد مردم ایران دیدند، پیامی که می‌خواهید مردم از سخنرانی شما برداشت کنند، چیست؟

نتانیاهو: ما از شما تمجید می‌کنیم. از شما قدردانی می‌کنیم. معتقدیم روزی خواهد آمد که شما از این رژیم مستبد آزاد خواهید بود و دوستی و مودت موروثی که بین ما وجود دارد، بار دیگر به سطحی شکوفا خواهد رسید که هرگز وجود نداشته است.

نسخه کامل تلویزیونی | گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با نخست وزیر اسرائیل درباره ایران و نقش اروپا

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG