لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

عضو عرب اسرائیلی پارلمان در اعتراض به قانون «کشور یهودی» از کنست استعفا داد


آرشیو
آرشیو

زهیر بهلول، نماینده عرب اسرائیلی در اعتراض به قانون «کشور یهودی» که هفته پیش در پارلمان این کشور تصویب شد، آن را «نژادپرستانه و مخرب» نامید و از کنست کناره گیری کرد.

زهیر بهلول در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی اسرائیلی گفت تصویب این قانون مانع رسیدن جمعیت عرب به رسیدن به برابری در اسرائیل می‌شود.

اعتراض او به قانون «کشور یهودی» است که ده روز پیش در اسرائیل تصویب شد.

براساس این قانون، که نام کامل آن «اسرائیل به عنوان کشور-دولت مردم یهودی»، هویت یهودی در صدر اولویت ها قرار می گیرد.

هرچند در اسرائیل عرب اسرائیلی و یهودیان برابر هستند اما زهیر بهلول می گوید این قانون، جمعیت عرب مقیم اسرائیل را از موضع برابر با یهودیان کنار زده است.

طرفداران قانون می گویند اصل اساسی ایجاد کشور اسرائیل، کشوری بوده است برای یهودیان در سرزمین باستانی شان. اما با شرایط جاری چنان اصلی مورد تهدید واقع شده بود.

عربهای اسرائیل می گویند آنها تنها ۲۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و تهدیدی متوجه یهودیان نیستند اما حتی بدون این قانون با عرب ها به عنوان شهروندان درجه دو رفتار می شده است

هنگام رای گیری در پارلمان برای تصویب قانون شماری از نمایندگان عرب عضو پارلمان، متن لایحه را پاره پاره کردند و با فریادهای شدید علیه تصویب آن، مخالفت خود را نشان دادند و از کنست بیرون شدند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تصویب این قانون را نقطه عطفی در تاریخ این کشور خواند و از آن دفاع کرد.

وی گفت: من تکرار می کنم که این کشور ما است؛ کشور یهودیان. اما اخیرا افرادی سعی در بی ثبات کردن کشور و بی ثبات کردن اصل موجودیت و حقوق مان هستند.

نخست وزیر اسرائیل افزود: ما امروز این قانون را بر سنگ می نویسیم. اینجا کشور ما است. این زبان ما است. این سرود ما و این پرچم ما است. زنده باد کشوراسرائیل.

قانون کشور یهود ۱۹ ژوئیه به تصویب رسید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG