لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

اسرائیل بودجه آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی «آنروا» را تمدید نمی‌کند


اسرائیل روز چهارشنبه ۲۹ آذر اعلام کرد که با تخصیص بودجه سالانه برای آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک «آنروا» مخالفت خواهد کرد.

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل گفت که ارائه بودجه به آنروا، به ویژه با توجه به شواهدی مبنی بر استفاده حماس از تأسیسات این سازمان به عنوان زیرساخت های تروریستی، خطرناک خواهد بود.

کوهن گفت: «آنروا بخشی از مشکل است، نه بخشی از راه حل. اسرائیل با هرگونه اقدامی که به تزریق پول به آنروا ادامه دهد، مخالفت خواهد کرد.»

کوهن به هیئت اسرائیلی در سازمان ملل دستور داد تا با هرگونه اقدامی که بودجه سالانه آژانس را پیش می برد مخالفت کند و مدعی شد که انتقال بودجه به آنروا «بدون تغییر اساسی در اهداف و عملکرد آن پیام اشتباه بازگشت به روال قبل از هفتم اکتبر را ارسال می‌کند.»

این در حالی است که اخیرا اسرائیل روادید نماینده سازمان ملل را هم تمدید نکرد.

سخنگوی سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۷ آذر اعلام کرد که لین‌ هیستینگز، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در سرزمین‌های فلسطینی، پس از تمدید نشدن روادید او توسط اسرائیل، سرزمین‌های فلسطینی را ترک کرده است.

شبه‌نظامیان حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل حداقل ۱۲۰۰ نفر را کشتند و حدود ۲۴۰ نفر از جمله کودکان، زنان و سالمندان را به گروگان گرفتند. اسرائیل با فراخوان برای ریشه‌کن کردن حماس حملات هوایی، دریایی و زمینی به غزه را آغاز کرد.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG