لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۳

نتانیاهو: فرصت تاریخی ضمیمه کردن بخشی از کرانه باختری به اسرائیل را از دست نمی‌دهیم


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۵ خرداد با وجود مخالفت‌های فزاینده وعده داد که مناطق اشغال‌شده کرانه باختری را در ماه‌های آینده به خاک اسرائیل ضمیمه کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای نتانیاهو با اشاره تلویحی به روابط دوستانه با دولت پرزیدنت ترامپ، گفت که اسرائیل یک «فرصت تاریخی» برای ترسیم مجدد نقشه خاورمیانه دارد و نمی‌تواند آن را از دست بدهد.

رسانه های اسرائیل به نقل از آقای نتانیاهو گزارش دادند که او حدود دو ماه دیگر در این مورد اقدام خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل در جمع اعضای حزب خود، حزب محافظه کار لیکود، گفت: «این فرصتی است که ما از آن نخواهیم گذشت.» او اضافه کرد که فرصت تاریخی ضمیمه کردن کرانه باختری به اسرائیل از زمان تاسیس آن کشور در سال ۱۹۴۸ تاکنون به دست نیامده بود.

این در حالی است که فلسطینیان با حمایت گسترده بین المللی در پی تبدیل کرانه باختری به سرزمین اصلی برای ایجاد کشور مستقل فلسطینی هستند. ضمیمه کردن بخش بزرگی از این منطقه امیدها برای عملی شدن راه حل دوکشوری برای صلح خاورمیانه را کمرنگ می‌کند.

حدود دو هفته پیش، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، که به اسرائیل سفر کرده بود از رهبران اسرائیل خواست که در برنامه‌هایش برای انضمام بخش‌هایی از کرانه باختری تعجیل نکند.

یک سخنگوی سفارت آمریکا در اورشلیم هفته پیش گفت که ایالات متحده از طرح انضمام کرانه باختری به اسرائیل تنها به عنوان بخشی از طرح صلح خاورمیانه، که پرزیدنت ترامپ ماه ژانویه از آن رونمایی کرد، حمایت می‌کند.

در آن طرح کشور آینده فلسطینی در نهایت در بخشی از کرانه باختری شکل می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG