لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

مایک پمپئو از اسرائیل می‌خواهد در انضمام کرانه باختری شتاب نکند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، از اسرائیل می خواهد در برنامه‌هایش برای انضمام بخش هایی از کرانه باختری تعجیل نکند. مخالفان این انضمام می‌گویند این اقدام شانس صلح پایدار را از بین می‌برد.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه برای گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در آن کشور حضور داشت.

آقای پمپئو در مصاحبه با روزنامه «اسرائیل هیوم» گفت که از رهبران اسرائیل خواسته است در طرح انضمام و بسیاری از مسائل مرتبط دیگر «تمام مولفه‌ها را در نظر بگیرند» و «اطمینان حاصل کنند این حرکت به شکلی درست و منطبق بر نگرش صلح انجام می‌شود.»

اسرائیل می خواهد حدود ۳۰ درصد کرانه باختری را، که پس از جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ تصرف کرد،‌ به خاک خود ضمیمه کند.

فلسطینی‌ها کرانه باختری را برای کشور آینده خود می‌خواهند. اتحادیه اروپا می‌گوید انضمام این منطقه به اسرائیل نه تنها بخت دستیابی به یک صلح پایدار را از بین می‌برد، بلکه آتش خشونت را نیز شعله‌ورتر می‌کند.

یک سخنگوی سفارت آمریکا در اورشلیم هفته پیش گفت که ایالات متحده از طرح انضمام کرانه باختری به اسرائیل تنها به عنوان بخشی از طرح صلح خاورمیانه، که پرزیدنت ترامپ ماه ژانویه از آن رونمایی کرد، حمایت می‌کند.

در آن طرح کشور آینده فلسطینی در نهایت در بخشی از کرانه باختری شکل می‌گیرد.

نتانیاهو گفت، دولت ائتلافی جدید اسرائیل که پنج‌شنبه قدرت را در دست می‌گیرد «فرصتی برای ترویج صلح و امنیت بر مبنای تفاهم‌هایی است که من با رئیس جمهوری آمریکا در ژانویه به آن رسیدم.»

بر مبنای توافق اتحاد، نتانیاهو همچنان نخست وزیر اسرائیل باقی می‌ماند و بنی گانتز، رهبر اپوزیسیون، طی هجده ماه آینده نخست وزیر جایگزین خواهد بود. آنها سپس جای خود را با یکدیگر عوض می‌کنند.

نتانیاهو در این دیدار «تخاصم و تروریسم ایران» را به عنوان «طاعونی دیگر در منطقه ما» توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG