لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

احتمال شناسایی رسمی حاکمیت اسرائیل بر جولان در دیدار پرزیدنت ترامپ و بنیامین نتانیاهو


نشست خبری دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید - ۱۵ فوریه ۲۰۱۷
نشست خبری دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید - ۱۵ فوریه ۲۰۱۷

کفیل وزارت خارجه اسرائیل روز یکشنبه ۴ فروردین اعلام کرد که رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است در جریان دیدار با نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن، حکم به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را امضا کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه در کاخ سفید با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دیدار خواهد کرد. این دیدار چند روز پس از آن برگزار می‌شود که پرزیدنت ترامپ از حاکمیت اسرائیل بر جولان حمایت کرد.

مقام‌های دولت آمریکا هنوز در مورد سخنان امروز «اسرائیل کاتس» در اورشلیم اظهار نظر نکرده‌اند.

رئیس جمهوری ایالات متحده که پیشتر اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، روز پنجشنبه اول فروردین در توئیتی گفت، زمان آن رسیده است که بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از اسرائیل به رسمیت شناخته شود.

بلندی‌های جولان بخشی از خاک سوریه بوده است و اسرائیل آن مناطق را در جریان جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه تصرف و سپس در سال ۱۹۸۱ به خاک خود ضمیمه کرد.

ایالات متحده که در سال‌های گذشته به قطعنامه‌های سالانه «اشغال جولان سوریه» در سازمان ملل متحد رای نمی‌داد، سال گذشته تصمیم گرفت که به آن رأی مخالف بدهد؛ تصمیمی که با استقبال دولت بنیامین نتانیاهو روبرو شد.

دولت پرزیدنت ترامپ در مهر ۱۳۹۶ نیز در اعتراض به مواضع ضداسرائیلی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو، اعلام کرد از این نهاد بین المللی خارج می‌شود، و متعاقب آن، اسرائیل هم همین گام را دنبال کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG