لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

قطع رابطه اسراييل با شورای حقوق بشر سازمان ملل


قطع رابطه اسراييل با شورای حقوق بشر سازمان ملل
قطع رابطه اسراييل با شورای حقوق بشر سازمان ملل

اسراييل ارتباط کاری خود را با شورای حقوق بشر سازمان ملل قطع کرد. مقام های تل آويو روز دوشنبه اعلام کردند به علت بی توجهی شورای حقوق بشر به نظرات آنها، اسراييل تا اطلاع ثانوی ارتباطی با اين شورا نخواهد داشت.

شورای حقوق بشر از سياست های اسراييل در قبال فلسطينيان انتقاد کرده است، و در مقابل مقام های اسراييلی، اين شورا را به اتخاذ سياست های ضداسراييلی متهم می کنند. هفته گذشته شورای حقوق بشر طی قطعنامه ای شهرک سازی اسراييلی ها را در کرانه باختری و اورشليم شرقی، محکوم کرد.

مقام های تل آويو می گويند شورای حقوق بشر توجهی به نظرات اسراييل ندارد و به گونه ای نامتعادل از سياست های اسراييل در برابر فلسطينيان انتقاد ميکند و می گويند به اين دليل تصميم گرفته اند تا اطلاع ثانوی با شورای حقوق بشر، همکاری نکنند.

علاوه بر محکوميت شهرک سازی اسراييلی ها، شورای حقوق بشر تصميم گرفت در خصوص شهرک سازی ها گروه حقيقت يابی را به اسراييل اعزام کند. اکنون قطع رابطه کاری اسراييل با شورای حقوق بشر بدين معنی است که مقام های تل آويو اجازه نخواهند داد گروه حقيقت ياب به اسراييل، سفر کند.

شهرک سازی های اسراييل در مناطق اشغالی از جمله اصلی ترين چالش ها بر سر راه گفتگوهای صلح خاورميانه بوده است. بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، بر ادامه شهرک سازی تاکيد کرده است. مقام های فلسطينی می گويند در صورتی که تل آويو شهرک سازی ها را متوقف نکند دليلی برای از سرگيری مذاکرات صلح، وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG