لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

بان کی مون در دانشگاه تل آویو: اسرائیل و فلسطینی ها مذاکره را شروع کنند


بان کی مون پس از دریافت مدال افتخاری جرج وایز در دانشگاه تل آویو.
بان کی مون پس از دریافت مدال افتخاری جرج وایز در دانشگاه تل آویو.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از اسرائیل و فلسطینی ها خواست تلاش های جدیدی برای حل اختلافات چند ده ساله خود انجام دهند.

او روز دوشنبه در دانشگاه تل آویو گفت دو طرف باید برای میانجی‌گری گروه چهار شامل سازمان ملل، اتحادیه اروپا، روسیه و آمریکا به مذاکرات صلح ادامه دهند.

در این مراسم، دانشگاه تل آویو به بان کی مون یک جایزه افتخاری داد.

آقای بان گفت رهبران دو طرف باید گام های جدید بردارند که فلسطینی ها و اسرائیلی ها در آینده بتوانند در صلح زندگی کنند.

مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی ها با میانجی‌گری آمریکا دو سال پیش شکست خورد.

روز یکشنبه جان کری در رم ایتالیا با بنیامین نتانیاهو دیدار و مذاکراتی داشت. سی ان ان پیش از این به نقل از منابع نزدیک به وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد کری از این ملاقات برای سنجش تمایل نتانیاهو به ازسرگیری مذاکرات صلح استفاده می کند.

میانه خرداد نشست صلح پاریس درحالی برگزار شد که در این نشست پاریس ۲۵ کشور حضور داشتند اما از فلسطینی‌ها دعوتی به‌عمل نیامد و اسرائیل نیز حاضر به شرکت نشد. در افتتاحیه این نشست جان کری از رهبران اسرائیل و فلسطینی ها خواست که قدم های مثبت بردارند.

درگیری های پراکنده کم و بیش ادامه دارد و از آبان ماه گذشته ۲۱۰ فلسطینی و ۳۲ اسرائیلی در درگیری ها کشته شده اند. بیشتر این فلسطینی های کشته شده قصد داشته اند با چاقو، برخی با اسلحه و حتی عده ای با ماشین، اسرائیلی ها را بکشند که در مواردی موفق شدند و اغلب آنها نیز توسط نیروهای مسلح اسرائیل کشته شدند.

روز پنجشنبه محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از اتحادیه اروپا خواست که به پایان دادن به اشغال مناطق فلسطینی توسط اسرائیل کمک کند و از توافق پایدار صلح پشتیبانی کند.

XS
SM
MD
LG