لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

شورای حقوق بشر سازمان ملل: اسرائيل و فلسطینی‌ها ممکن است مرتکب جنایات جنگی شده باشند


تصاویر چهار گروگان‌ آزاد شده اسرائیلی در روز شنبه- آرشیو
تصاویر چهار گروگان‌ آزاد شده اسرائیلی در روز شنبه- آرشیو

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید هر دو طرف نیروهای اسرائیلی و گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی در ارتباط با عملیات اسرائیل برای آزادی چهار گروگان این کشور در غزه ممکن است مرتکب جنایات جنگی شده باشند.

به گزارش آسوشیتدپرس، جرمی لارنس، سخنگوی این شورا، روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد، نسبت به نقض احتمالی قواعد تناسب استفاده از زور، نفاوت قائل شدن بین نیروهای مسلح و مردم عادی و تدابیر احتیاطی توسط نیروهای اسرائیلی در حمله روز شنبه ۱۹ خرداد، به اردوگاه آوارگان در نصیرات غزه ابراز نگرانی کرد.

در عملیات چند روز پیش اسرائيل، چهار گروگان آزاد شدند. پس از آن، مقامات وزارت بهداشت غزه که کنترل آن در دست حماس است، مدعی شد که در آن عملیات، دست‌کم ۲۷۴ فلسطینی از جمله ده‌ها زن و کودک کشته شدند.

سخنگوی شورای حقوق بشر گفت که گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی که در مناطق پرجمعیت، گروگان‌ها را نگه می‌دارند، جان غیرنظامیان و گروگان‌ها را در معرض خطرات بیشتری قرار می‌دهند.

او افزود: همه این اقدامات هر دو طرف ممکن است به منزله ارتکاب به جنایات جنگی باشد.

هیئت دیپلماتیک اسرائیل در ژنو ضمن انتقاد از فولکر ترک، مسئول حقوق بشر سازمان ملل، گفت: «کمیسر عالی بالاخره متوجه شد که حماس از فلسطینی‌ها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»

جنگ جاری در غزه پس از حمله ناگهانی حماس به جنوب اسرائيل و کشتن حدود ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفتن حدود ۲۵۰ تن از سوی شبه‌نظامیان فلسطینی در روز ۱۵ مهر آغاز شد.

XS
SM
MD
LG