لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

یک عضو ارشد حزب الله در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد


سمیر قنطار در جریان تبادل زندانیان اسرائیل و حزب الله از زندان اسرائیل آزاد شد
سمیر قنطار در جریان تبادل زندانیان اسرائیل و حزب الله از زندان اسرائیل آزاد شد

حزب الله لبنان از کشته شدن یکی از شبه نظامیان سرشناس و از اعضای نزدیک به خود در حمله هوایی اسرائیل به جنوب دمشق خبر داد.

بنا به اعلام حزب الله لبنان، محل سکونت سمیر قنطار در حومه جنوبی پایتخت سوریه با راکت مورد حمله قرار گرفته است.

سمیر قنطار ۳۶ سال پیش که عضو جبهه خلق برای آزادی فلسطین بود، به اتهام مشارکت در یک حمله منجر به کشته شدن چهار نفر از جمله دو کودک و یک یک پلیس اسرائیلی، دستگیر شد و نزدیک ۳۰ سال را در زندان در اسرائیل گذراند، اما هفت سال پیش در چارچوب یک برنامه مبادله زندانی با حزب الله لبنان آزاد شد.

او پس از آزادی مانند یک قهرمان ملی در لبنان مورد استقبال قرار گرفت و در سفرهای متعدد به ایران، با مقام‌های عالی رتبه جمهوری اسلامی دیدار کرد. بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز به او مدال ملی این کشور را اعطا کرد.

یک فرمانده نظامی نزدیک به حزب الله لبنان کشته شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

​قنطار جزو صدها عضو حزب الله بود که از آغاز جنگ داخلی سوریه به نیروهای دولتی سوریه، به ویژه در بلندی‌های جولان کمک می‌کرد.

مقام‌های اسرائیلی خبر کشته شدن سمیر قنطار را تایید نکرده‌اند اما وزیر خانه‌سازی اسرائیل گفته است که نبود افرادی مانند قنطار برای دنیا چیز خوبی است.

اسرائیل طی سالهای اخیر بارها فرماندهان و اعضای ارشد حزب الله لبنان، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران را در سوریه مورد حمله قرار داد که در مهمترین آنها، سال ۲۰۰۸ عماد مغنیه از فرماندهان ارشد گروه کشته شد.

XS
SM
MD
LG