لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۵

دولت اوباما از تحقیق درباره مجروح شدن سرلشکر سلیمانی خبر داد


روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال در گزارشی از تلاش دولت آمریکا برای راستی آزمایی گزارش های ضد و نقیض درباره مجروحیت و در برخی موارد مرگ قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه خبر داده است.

مقامات آمریکایی می گویند دولت اوباما درباره ادعاهای اخیر مبنی بر مجروح شدن قاسم سلیمانی متنفذ ترین ژنرال ایران در عملیات جاری در شهر حلب تحقیق می کند.

فرمانده عملیات برون مرزی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و به گفته مقامات ایران، برای کمک به پیکار بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای عقب زدن شبه نظامیان شورشی که حلب را در محاصره گرفته اند، به آن کشور اعزام شده است.

دولت اوباما از تحقیق درباره مجروح شدن سرلشکر سلیمانی خبر داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00

وال استریت جورنال می گوید گروه های شورشی و یک گروه اوپوزیسیون ایران در روزهای اخیر مدعی شده اند ژنرال سلیمانی مجروح شده و تحت عمل جراحی قرار گرفت. مقامات آمریکایی گفتند این ادعاها را جدی می گیرند و از نزدیک مراقب هستند ببینند آیا او در روزهای آینده در رسانه های دولتی ایران ظاهر خواهد شد یانه.

سپاه پاسداران از نزدیک با نیروهای امنیتی سوریه، حزب الله لبنان، و سوریه برای متوقف ساختن پیشروی های شورشیان همکاری می کند. یک مقام ارشد آمریکایی گفت جایگزینی سلیمانی بسیار دشوار خواهد بود، و هر صدمه جدی به او به عنوان عاملی که عملیات دولت سوریه را بشدت تضعیف خواهد کرد دیده می شود.

یک مقام ارشد سپاه مجروح شدن سلیمانی را تکذیب کرده و گزارش هایی را که در این باره منتشر شده، بخشی از آنچه آنرا پیکار غرب برای پراکندن اطلاعات نادرست می نامد، توصیف می کند.

به گزارش رسانه های دولتی، سردار رمضان شریف روز یکشنبه گفت «اسرائیلی ها اغلب رویاهای خود را به شکل خبر روی کاغذ می آورند و از طریق رسانه ها در فضای مجازی پخش می کنند. خبرهای نادرست درباره شهادت سرلشکر سلیماتی چنین مقوله ای است.»

وال استریت جورنال می نویسد در حقیقت، سرویس های خبری ایران و روسیه در این هفته گزارش دادند که سرلشکر سلیمانی بر عملیات نجات یک خلبان روسی که نیروی هوایی ترکیه هواپیمای او را سرنگون کردنظارت داشت. بنا به گزارش ها، او نیروهای حزب الله و کماندوهای سوریه را برای نجات خلبان بسیج کرد.

وال استریت جورنال اضافه می کند سرلشکر سلیمانی در سال های اخیر وضعیتی تقریبا اسطوره ای در داخل آژانس های اطلاعاتی آمریکا پیدا کرده است. مقامات آمریکایی بر این باورند که او بر کوشش های تهران جهت تضعیف تلاش های دولت بوش برای برقراری ثبات در عراق پس از سرنگونی صدام حسین با آموزش و مسلح ساختن شبه نظامیان شیعه نظارت داشت.

مقامات آمریکایی همچنین معتقدند سرلشکر سلیمانی بر عملیات نظامی ایران در افغانستان، یمن، سوریه و سرزمین های فلسطینی نظارت دارد.

XS
SM
MD
LG