لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۷

جان کری و مذاکرات صلح در اورشلیم


جان کری وزیر امور خارجه امریکا در سفر اخیر خود به اورشلیم تاکید کرد ایالات متحده در کوشش برای رسیدن به توافق صلحی که به همه مناقشه ها و ادعاها پایان خواهد داد، از نزدیک با اسراییلیان و فلسطینیان درتماس بوده است.

اینک پنج ماه است که دوطرف درباره صلح سرگرم مذاکره اند. درحالی که راه دشوار است، اما این ماموریت غیرممکن نیست. برنامه این است که از اختلاف ها در مورد چارچوب رهنمودهای لازم برای مذاکرات نهایی کاسته شود. کری گفت «این کار وقت خواهد گرفت و مصالحه هر دو طرف را ایجاب خواهد کرد، اما چارچوبی که هر دو با آن موافقت کنند گشایش عمده ای خواهد بود که به تمام مسائل اصلی، از جمله مرزها، امنیت، آوارگان، اورشلیم، شناسایی دوجانبه، پایان مناقشه و تمام ادعاها خواهد پرداخت.»

امکاناتی که صلح فراهم می آورد مهم است و به تلاش برای کسب آنها می ارزد: یعنی وجود دو کشوربرای دو ملت که در صلح، ثبات و امنیت در کنارهم زندگی کنند.

جان کری گفت: صلح امروز امکان پذیر است، زیرا دو رهبر- نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی – هر دو گام های بلندی به سوی صلح برداشته اند.


وزیر امور خارجه آمریکا گفت درهفته ها و ماه های آینده هر دو طرف نیاز خواهند داشت گزینش های دشواری انجام دهند، تا مسلم شود که صلح نه فقط یک امکان بلکه واقعیتی برای اسرائیلیان و فلسطینیان امروز و برای نسل های آینده است.

کری گفت: کاری دشوار است، اما با کوشش مصممانه، «من یقین دارم می توانیم به آنجا برسیم.»
XS
SM
MD
LG