لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

اسرائیل در تلاش برای بازگرداندن پروازهای خارجی به تل‌آویو


يکروز پس از حمله يکی از موشکهای حماس که در نزديکی فرودگاه بین‌المللی بن‌گوریون اصابت کرد، و اداره هواپيمايی فدرال ايالات متحده پرواز به اين فرودگاه را بمدت ۲۴ ساعت متوقف کرد، اسرائیلی‌ها در در انتظار سوار شدن هواپيما هستند – ۲۳ ژوئيه (۱ مرداد)
يکروز پس از حمله يکی از موشکهای حماس که در نزديکی فرودگاه بین‌المللی بن‌گوریون اصابت کرد، و اداره هواپيمايی فدرال ايالات متحده پرواز به اين فرودگاه را بمدت ۲۴ ساعت متوقف کرد، اسرائیلی‌ها در در انتظار سوار شدن هواپيما هستند – ۲۳ ژوئيه (۱ مرداد)

نهادهای صنايع گردشگری تخمين می‌زنند که جنگ غزه حداقل نیم میلیارد دلار به اقتصاد اسرائیل ضرر بزند

پس از آنکه پاره‌ای از شرکت‌های هواپيمايی و حمل‌ونقل خدمات خود را به حالت تعلیق درآوردند، اسرائيل روز چهارشنبه با اصرار بر اينکه فرودگاه اصلی تل‌آویو با وجود حملات موشکی فلسطینی امن است، تلاش کرد پروازهای تجاری ایالات متحده و اروپا به تل‌آویو از سر گرفته شود.

مقامات اسرائیل بر موفقیت سامانه دفاعی (رهگیر) گنبد آهنين در حفاظت از فرودگاه بن‌گوریون در برابر موشکهای شبه نظامیان از نوار غزه تاکید کردند، و همچنین گفتند که باریک نمودن احتیاطی دالان‌های هوایی از زمان آغاز جنگ در ۱۷ تيرماه جواب داده است.

با این حال، اسرائیل همچنين گفت، شرکتهای هواپیمایی خارجی می توانند از فرودگاه ديگری در اعماق بیابان‌های جنوبی آن کشور استفاده کنند.

تقريبا ۳۰ شرکت هواپیمایی خارجی پروازهايشان را به بن گوریون لغو کرده اند. سه تا از آنها آمریکایی بودند، و اقدام آنها مطابق دستور ممنوعيت سازمان هواپیمایی فدرال (FAA) روز سه شنبه، ۳۱ تيرماه (۲۲ ژوئيه) بوده است. اين دستور روز چهارشنبه بمدت ۲۴ ساعت تمديد شد. خطوط هوایی ترکیه نیز تعلیق پروازهای خود را به مدت ۲۴ ساعت دیگر تمدید کردند.

سازمان هواپیمایی فدرال آمريکا گفت، اين دستور را در پاسخ به موشک فلسطینی ها صادر نمود که به دو ساختمان در دو کیلومتری فرودگاه اصابت کرده بود. اسرائیل گفت آسیب وارده به آن ساختمان‌ها درواقع تکه پاره‌های موشکهای منهدم شده بود که توسط سامانه دفاعی گنبد آهنين از بين برده شدند.

با این حال، بسیاری از خطوط هوایی اروپايی از دستور سازمان هواپیمایی فدرال ايالات متحده پيروی کرده و ترافيک خود از طریق بن‌گوریون را به شدت کاهش دادند. بن‌گوريون فرودگاهی است متوسط، که به طور معمول در طول تابستان پرازدحام است.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت، ایالات متحده هنوز درحال ارزیابی توانایی‌های موشکهای حماس است. این بیانیه می‌گوید حماس از موشکهايی برخوردار هست که می‌توانند بن‌گوریون را هدف قرار دهند، اگرچه دقت آنها محدود است.

روز سه شنبه، بنيامين نتانیاهو از وزیر امور خارجه ایالات متحده، جان کری، که به منظور میانجیگری آتش‌بس در غزه در منطقه بسر می‌برد، خواست برای بازگرداندن پروازهای تجاری آمریکا به تل آویو کمک کند. اما یک مقام ایالات متحده گفت که دولت اوباما نمی تواند احتیاط‌های امنیتی ترابری هوایی را رد کند.

خطوط هوایی اسرائیل به پروازهای خود ادامه دادند و وزارت گردشگری اسرائيل روز چهارشنبه گفت، هنوز هواپيماهای ۲۲ شرکت هوايی خارجی در بن گوریون فرود می‌آيند، از جمله بریتیش ایرویز، ایبریا و آئروفلوت. اين وزارتخانه می‌گويد انتظار می‌رود روز چهارشنبه حدود ۲۰۹ پرواز با ۱۳۲هزار مسافر وارد بن‌گوریون و يا از آن خارج شوند.

در میان خطوط هوایی اروپايی که پروازهای خود را به حالت تعلیق درآورده‌اند، لوفتانزای آلمان و شرکتهای تابع، از جمله شرکت هواپیمایی اتریش و سوئیس هستند.

نهادهای صنايع گردشگری تخمين می‌زنند که جنگ غزه حداقل نیم میلیارد دلار به اقتصاد اسرائیل ضرر بزند.

XS
SM
MD
LG