لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۲

جان کری دوشنبه برای کمک به برقراری آتش بس به خاورمیانه می رود


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا برای تقویت تلاش های منطقه ای برای ایجاد آتش بس میان اسرائيل و گروه حماس به خاورمیانه می رود، این در حالی است که دولت باراک اوباما انتقادات خود را از حماس در درگیری با اسرائيل افزایش داده است.

وزارت امورخارجه آمریکا گفت جان کری اوایل روز دوشنبه به مصر می رود و در آنجا به تلاش های دیپلماتیک برای ادامه آتش بسی که نوامبر ۲۰۱۲ حاصل شد، ادامه می دهد.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در بیانیه ای گفت آمریکا و شرکایش «عمیقا نگران خطرات افزایش تنش ها و از دست رفتن جان افراد بیشتر بی گناه هستند.»

خبرگزاری آسوشتیدپرس می گوید آمریکا از شبه نظامیان فلسطینی می خواهد تا با آتش بس موافقت کنند. درگیری ها میان اسرائيل و فلسطینی ها به گفته این خبرگزاری تاکنون به کشته شدن بیش از ۴۳۰ نفر منجر شده که از این تعداد ۲۰ نفر تا این لحظه اسرائيلی هستند.

قاهره یک طرح پیشنهاد آتش بس ارائه کرده است که آمریکا و اسرائيل از آن حمایت کرده اند. اما حماس آن را رد کرد و در عوض به قطر و ترکیه برای ارائه طرح دیگری اتکا کرده است. قطر و ترکیه با اخوان المسلمین، که در مصر فعالیتش ممنوع است اما با حماس ارتباط دارد، پیوند دارند.

جان کری در گفتگوهای تلویزیونی گوناگون در روز یکشنبه به نقش حماس در خشونت ها اشاره کرد. او به شبکه ای.بی.سی گفت: «این یک جنگ زشت است و اتفاقات بدی در حال رخ دادن است.» جان کری اما اضافه کرد حماس باید «مسوولیت خود را بپذیرد.»

جان کری و باراک اوباما هر دو گفته اند اسرائيل حق دارد از خود در مقابل حملات مکرر راکتی از سوی حماس دفاع کند. کری حماس را متهم کرد که از طریق یک شبکه تونلی برای انجام حملات فرامرزی تلاش کرده اسرائيلی ها را گروگان بگیرد.

او به شکه سی.ان.ان نیز گفت حماس باید سطحی از منطقی بودن را نشان دهد و پیشنهاد آتش بس را بپذیرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت باراک اوباما روز یکشنبه در تماسی تلفنی به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت جان کری به خاورمیانه می آید، او همچنین حملات حماس را محکوم کرد.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که حدود ۷۰ هزار فلسطینی خانه هایشان را به خاطر درگیری ها ترک کرده اند و در مدارس و دیگر اماکنی که سازمان ملل برپا کرده، به دنبال پناهگاه هستند.

رابرت ترنر، مدیر ارشد نهاد امداد سازمان ملل متحد در غزه گفت سازمان ملل دیگر برای آوارگان فلسطینی تُشک ندارد و مقدار کمی اقلام بهداشتی و پزشکی برای آنها باقی مانده است. او گفت غذای تازه و آب برای آوارگان هنوز وجود دارد.

او همچنین گفت بیش از ۱۰۰۰ خانه در غزه نابود یا آسیب دیده است و قابل تعمیر نیست. دست کم ۱۳ هزار خانه نیز آسیب جزئی دیده اند.

XS
SM
MD
LG